Müzisyen olan ve olmayan yetişkinlerin müzikal algı becerilerindeki yaşa bağlı değişimlerinin incelenmesi
Examination of age-related changes in musical perception skills of musicians and non-musician adults
- Tez No: 861320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR EMBİYE ÖZGÜR, PROF. DR. AYŞE SANEM ŞAHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Müzik eğitiminin sinirsel mekanizmaları olumlu yönde değiştirdiğini, işitme yeteneklerinde olduğu kadar bilişsel kontrolü devreye sokan işitsel olmayan görevlerde de uzun süreli iyileştirmeler sağladığı öne sürülmektedir. Müzik eğitimi alan bireylerin ilerleyen yaşa rağmen işitsel ve müzikal algı becerilerinin müzisyen olmayanlara göre daha fazla gelişmiş olduğu düşüncesi ile çalışmamız yürütülmüştür. Çalışmamız müzisyen olan ve olmayan yetişkinlerin müzikal algı becerilerindeki yaşa bağlı değişimlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 2 grup dahil edilmiştir. 1. grup müzisyen olan 45-64 yaş aralığında 20 birey, 65-85 yaş aralığında 20 birey olmak üzere 40 bireyden oluşmaktadır. 2. grup ise müzisyen olmayan 45-64 yaş aralığında 20 birey, 65-85 yaş aralığında 20 birey olmak üzere 40 bireyden oluşmaktadır. Her iki grup toplam 80 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların müzikal algı becerileri Müzikal Algı Testi (MAT) ile değerlendirilmiştir. Müzisyen olan ve müzisyen olmayan her iki gruptan elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is suggested that music education positively alters neural mechanisms, leading to long-term improvements not only in auditory abilities but also in non-auditory tasks that engage cognitive control. Our study was conducted with the belief that individuals receiving music education exhibit more advanced auditory and musical perception skills compared to non-musicians, even as they age. The aim of our study was to examine age-related changes in musical perception skills of adults, both musicians and non-musicians. Two groups were included in the study. The first group consisted of 40 individuals aged 45-64 (20 musicians) and 65-85 (20 musicians). The second group comprised a total of 40 individuals, 20 musicians, and 20 non-musicians, within the same age ranges. In total, there were 80 adult participants. The musical perception skills of the participants were assessed using the Musical Perception Test (MAT). Data from both musician and non-musician groups were analyzed using the SPSS 25.0 package program.