Ebeveynlerin ağız ve diş sağlığı okuryazarlığı ile ilkokul çağındaki çocuklarının ağız ve diş sağlığı arasındaki ilişki
The relationship between parents' oral and dental health literacy and the oral and dental health of their primary school children
  1. Tez No: 861347
  2. Yazar: FURKAN DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada, iki farklı sosyoekonomik seviyede yer alan ilkokuldaki çocukların ebeveynlerinin ağız ve diş sağlığı okuryazarlığı (ADSOY) düzeyleri ile çocuklarının ağız ve diş sağlığı arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma, devlet (211 ebeveyn ve çocuk) ve özel okul (179 ebeveyn ve çocuk) olmak üzere Antalya il merkezindeki iki farklı sosyoekonomik seviyede yer alan okullarda gerçekleştirilmiştir. Veriler, ebeveynlerden anket formu, kapsamlı ADSOY ölçeği ve çocuklardan DMFT/dmft indeksi, ağız değerlendirme rehberi ile toplanmıştır. Çocukların ağız ve diş sağlığı durumu diş hekimi ve hemşire tarafından iki farklı şekilde değerlendirilmiş ve tarama sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Ebeveynlerin ADSOY puan ortalaması 14.88±3.91 ve çocukların DMFT/dmft indeksi puan ortalaması 4.33±3.19'dur. Ebeveynlerin %31.1'inin ADSOY seviyesi kötü düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the relationship between the oral and dental health literacy (OHL) levels of parents of primary school located children at two different socioeconomic levels and the oral and dental health of their children. Method: This descriptive type of research was conducted in schools in two different socioeconomic levels in the city center of Antalya public (211 parents and children) and private school (179 parents and children). Data were collected from parents with a questionnaire form, comprehensive OHL measure, and from children with DMFT/dmft index and mouth assessment guide. The oral and dental health status of the children was evaluated in two different ways by the dentist and the nurse, and the screening results were compared. Results: The average OHL score of the parents is 14.88±3.91 and the average DMFT/dmft index score of the children is 4.33±3.19. 31.1% of the parents have insufficient OHL level.