Kolcaba'nın konfor kuramı'na temellendirilmiş eğitimin inme geçiren hastaların günlük yaşam aktiviteleri ve konfor düzeyine etkisi
Effects of education based on kolcaba's comfort theory on activities of daily living and comfort levels of patients with stroke
- Tez No: 916053
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Araştırma inme hastalarının konfor düzeyini değerlendirerek ölçmeye yarayan geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmesi ve Kolcaba'nın Konfor Kuramı'na temellendirilmiş eğitimin inme geçiren hastaların günlük yaşam aktiviteleri ve konfor düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın ilk aşaması metodolojik olarak Eylül 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji kliniği ve polikliniğinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, örneklem seçim kriterlerine uyan 300 inme hastası oluşturmuştur. İnme Konfor Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşaması randomize konrollü deneysel olarak Mayıs 2024- Eylül 2024 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi nöroloji kliniğinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, örneklem seçim kriterlerine uyan 60 inme hastası (deney grubu 30, kontrol grubu 30) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Hasta Tanılama Formu, Barthel İndeksi, İnme Konfor Ölçeği kullanılarak 1. gün, 15. gün ve 30. gün olmak üzere üç kez toplanmıştır. Deney grubunda yer alan hastalara“Kolcaba'nın Konfor Kuramı'na temellendirilmiş inme geçiren hastaların bakımına yönelik eğitim kitapçığı”ile araştırmacı tarafından eğitim verilmiştir. Eğitim ardından hastalara eğitim kitapçığı yazılı doküman olarak verilmiştir. Bu süreçte kontrol grubunda yer alan inme hastalarının standart bakım alması sağlanmıştır. Araştırmanın sonunda“Kolcaba'nın Konfor Kuramı'na temellendirilmiş inme geçiren hastaların bakımına yönelik eğitim kitapçığı”kontrol grubundaki hastalar ile paylaşılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde Statistical Package for the Social Sciences 25.0 ve AMOS programı kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik izin ve hastanelerden yazılı kurum iznileri alınmıştır. Bulgular: Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0,90'dır. Açıklayıcı faktör analizine göre ölçek 26 maddeden ve dört alt boyuttan oluşmuştur. Doğrulayıcı faktör analizi ile elde edilen uyum indekslerinin kabul edilebilir ve iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin Cronbach alpha değeri 0,778'dir. Madde analizlerinde, madde toplam puan korelasyon katsayıları 0,444-0,983 arasında, anlamlı (p0,05). Araştırmanın ikinci aşamasında, deney grubunun 1.gün, 15. gün ve 30. gün Barthel İndeksi puan ortalamaları sırasıyla 72,87±8,61, 82,47±7,29 ve 91,27±5,88, kontrol grubunun ise sırasıyla 74,23±8,30, 79,70±7,18 ve 83,90±6,09 olduğu belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubunun 30.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to develop a valid and reliable scale to assess the comfort levels of patients with stroke and to investigate the effects of education based on Kolcaba's Comfort Theory on the activities of daily living and comfort levels of patients with stroke. Method: The first phase of the study was methodologically conducted in the neurology clinic and outpatient clinic of Ege University Hospital, Dokuz Eylül University Hospital, İzmir Tepecik Training and Research Hospital, Bozyaka Training and Research Hospital, Atatürk Training and Research Hospital between September 2022 and January 2023. In the first phase, the study sample comprised 300 patients with stroke who met the sample selection criteria. Validity and reliability analyses of the Stroke Comfort Scale were performed. The second phase of the study was conducted as a randomized controlled experimental trial in the neurology clinic of Dokuz Eylül University Hospital between May 2024 and September 2024. In the second phase, the study sample consisted of 60 patients with stroke who met the sample selection criteria. Of them, 30 were assigned to the experimental group and 30 to the control group. The study data were collected three times on the 1st, 15th, and 30th days using the Patient Information Form, Barthel Index and Stroke Comfort Scale. The participants in the experimental group were trained by the researcher using the“Education booklet for the care of stroke patients based on Kolcaba's Comfort Theory”. After the training, the education booklet was given to the patients as a written document. During this process, the participants in the control group were provided with standard care. At the end of the study, the“Education booklet for the care of stroke patients based on Kolcaba's Comfort Theory”was also given to the patients in the control group. To analyze the study data, the Statistical Package for the Social Sciences 25.0 and AMOS programs were used. Before the study was conducted, ethical approval was obtained from the ethics committee and written permissions were obtained from the managements of the hospitals where the study was to be conducted. Results: The content validity index of the Stroke Comfort Scale is 0.90. According to the exploratory factor analysis, the scale consists of 26 items and 4 sub-dimensions. VI The fit indices obtained with the confirmatory factor analysis were acceptable and at a good level. The Cronbach's alpha value of the Stroke Comfort Scale is 0.778. In the item analysis, the item total score correlation coefficients ranged between 0.444 and 0.983 and were considered significant (p0.05). On the 1st, 15th and 30th days of the second phase of the study, the mean Barthel Index scores were 72.87±8.61, 82.47±7.29 and 91.27±5.88, respectively in the experimental group, and 74.23±8.30, 79.70±7.18 and 83.90±6.09, respectively in the control group.