Engelli çocuğa sahip ebeveynlerin dönüşümsel öğrenme süreçleri
Transformational learning processes of parents with disabled children
  1. Tez No: 913987
  2. Yazar: AYŞE DİLEK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Engelli çocuğa sahip ebeveynler çocuklarının engellilik teşhisini ilk duydukları anda kendilerinin çoğunlukla çok acı ve yıkıcı deneyim içinde bulurlar. Ebeveynlerin engellilik durumunu nasıl anlamlandırdığı ve bu duruma nasıl yorum getirdiğinin, yaşanan bu krizle başa çıkma sürecinde gösterdikleri kişisel öğrenme becerileriyle ilişkilidir. Yetişkin öğrenciler, genellikle bilgiyi veya beceriyi pratikte kullanma isteğiyle motive olurlar. Belirli bir tetikleyici olay, onları bilgi arayışına yönlendirebilir. Dönüşümsel öğrenme kuramında; yetişkin bireyin, yaşam deneyimlerinin dönüşümsel öğrenme için bir başlangıç noktası sağladığı belirtilir. Bu bağlamda çalışmamızın odak noktası ebeveynlerin engelli çocuğa sahip olma deneyimlerinin ve bu süreç içindeki diğer deneyimlediklerinin dönüşümsel öğrenme için zemin hazırlayıp hazırlamayacağıdır. Bu Araştırma 2022-2023 akademik yılı Niğde ilinde bulunan 0-18 yaş arası, doğum travmasına bağlı veya genetik rahatsızlıklara bağlı, bedensel, zihinsel engeli olan çocuğa sahip ebeveynlerden oluşan, dokuz kişilik bir çalışma grubu üzerinden yürütülmüştür. Çalışma grubunda yer alan aileler gönüllülük esasına dayalı, amaçlı örnekleme yöntemlerinden birisi olan ölçüt örnekleme yolu ile belirlenmiştir. Çalışma grubu yaş aralığı 38 ile 54 yaş arası olup, kadın ve erkek ebeveynlerden oluşmaktadır. Bu araştırmada çalışma grubundaki engelli çocuğa sahip ebeveynlerin ne gibi dönüşümsel öğrenme süreçleri yaşadıkları ve bu bireylerin deneyimlerinin derinlemesine incelemek amaçlandığı için, araştırma anlatı araştırması türü olan hayat hikâyesi görüşmeleri ile yürütüldü. Bu çalışmada birincil veri toplama tekniği olarak açık uçlu sorularla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler kullanılmıştır. Görüşme türü olarak ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Yapılan araştırmada, çocuğunun engellilik tanısı ile karşı karşıya kalan ebeveynler yaşadığı toplumdaki sosyo-kültürel inançlarının, toplumsal normlarının, varsayımlarının, kişisel inançlarının doğruluğunu ve geçerliliğini eleştirel bir şekilde değerlendirmeye başladıkları ve toplumda engelli bireylere karşı var olan önyargılar ve bakış açısını eleştirdikleri görülmüştür. Bu çalışma neticesinde, dönüşümleri süresince hayata karşı bakış açılarını sık sık analiz sürecinden geçiren ebeveynler, yaşadıkları dönüşümü benimsemiş ve perspektif dönüşümleri ile artık hayata uyum sağlamayı ve daha pozitif bakmayı öğrenmiştir, diyebiliriz. Yapılan araştırmada engelli çocuğu olan ebeveynler, dünyaya bakış açıları, yeni güçler, artan maneviyat ve inanç, yaşamdaki değer ve önceliklerdeki değişimler dahil olmak üzere, hayata ilişkin varsayımlarında büyük değişiklikler yaşadıklarını ifade ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Parents of disabled children often consider the moment they first hear their child's disability diagnosis as a very painful and devastating experience. How parents make sense of the disability and how they interpret it is related to the personal learning skills they demonstrate in the process of coping with this crisis. Adult learners are generally motivated by the desire to use knowledge or skills in practice. A specific triggering event can lead them to seek knowledge. In transformative learning theory, it is stated that the life experiences of adults provide a starting point for transformative learning. In this context, the focus of our study is whether the parents' experiences of having a disabled child and other experiences during this process will prepare the ground for transformative learning. This research was conducted on a study group of nine people, consisting of parents of children aged 0-18, with physical or mental disabilities due to birth trauma or genetic disorders in Niğde province in the 2022-2023 academic year. The families in the study group were determined using criterion sampling, one of the purposeful sampling methods based on volunteering. The study group consists of male and female parents between the ages of 38 and 54. Since this study aims to examine in depth the transformational learning processes experienced by parents of disabled children in the study group and the experiences of these individuals, the research was conducted using life story interviews, which is a narrative research type. In-depth interviews with open-ended questions were used as the primary data collection technique in this study. Semi-structured interview technique was used as the interview type. In the study, it was observed that parents who were faced with the diagnosis of disability of their child began to critically evaluate the accuracy and validity of their socio-cultural beliefs, social norms, assumptions, and personal beliefs in the society they lived in, and criticized the prejudices and perspectives that existed in society against disabled individuals. As a result of this study, we can say that parents who frequently analyzed their perspectives on life during their transformation adopted the transformation they experienced and learned to adapt to life and look at it more positively with their perspective transformations. The study found that parents of disabled children experienced major changes in their assumptions about life, including their perspective on the world, new strengths, increased spirituality and faith, and changes in values and priorities in life.