Konuşma sesi bozukluğu olan ve olmayan okul öncesi çocuklarda problemli medya kullanımının erken okuryazarlık becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of problematic media use on early literacy skills in preschool children with and without speech sound disorder
- Tez No: 861528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFE BARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Konuşma Sesi Bozukluğu, konuşma seslerinin üretim yeri, zamanı, hızı ve basıncının hatalı üretiminden kaynaklanan bir konuşma bozukluğudur. Medya kullanım süresinin fazla olması, yanlış içeriği ve ebeveyn kontrolündeki eksiklikler gibi nedenlerden dolayı problemli medya kullanımı çocukların gelişim süreçlerini etkilemektedir. Çalışmamızız amacı, konuşma sesi bozukluğu olan ve olmayan çocukların problemli medya kullanımını ve erken okuryazarlık becerilerini karşılaştırmak, ayrıca problemli medya kullanımı ile erken okur yazarlık becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmamızda, çalışma grubunu 60-83 ay aralığında konuşma sesi bozukluğu olan 25 çocuk oluştururken, aynı yaş aralığında normal gelişim gösteren 25 çocuk ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Tüm çocukların değerlendirilmesinde Türkçe Erken Dil Gelişim Testi, Ankara Artikülasyon Testi, Erken Okuryazarlık Testi ve Problemli Medya Kullanım Ölçeği kullanılmıştır. Her iki grup problemli medya kullanımı, dil gelişimi, artikülasyon ve erken okuryazarlık becerileri açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Speech Sound Disorder is a speech disorder caused by incorrect production of speech sounds' place, time, speed, and pressure. Excessive media usage, inappropriate content, and insufficient parental control affect children's developmental processes. Our study aims to compare problematic media use and early literacy skills of children with and without speech sound disorders and also to examine the relationship between problematic media use and early literacy skills. Twenty-five children with speech-sound disorders aged 60 to 83 months comprised the study group, whereas the control group comprised twenty-five children with typical development within the same age range in our study. In assessing all children, the Problematic Media Use Scale, Early Language Development Test: Turkish, Ankara Articulation Test, and Early Literacy Test were utilized. Both groups were compared for problematic media usage, language development, articulation, and early literacy skills.