Investigating the effects of self-distancing and processing mode on emotion regulation during self-reflection
Öz-yansıtmada kendinden uzaklaşma ve işlemleme modunun duygu düzenlemeye etkisinin araştırılması
- Tez No: 861529
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA UZER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, öz-yansıtma sırasında olumsuz duyguları azaltmak için önerilen üç süreci araştırdı. İşlemleme modu kuramına göre, olumsuz duyguların azaltılmasında somut işlemleme etkilidir. Kendine uzaklık kuramı, psikolojik uzaklık ve soyut işlemenin bir kombinasyonunun olumsuz duyguları azaltmaya etki ettiğini öne sürmüştür. Kurgulama eşleşme hipotezi, duyguların işlemleme düzeyinin hem işlemleme modu hem de psikolojik uzaklık ile eşleşmesinin olumsuz duygularda azalmaya yol açtığını öne sürmektedir. Bu çalışmada, araştırmada yeni bir yaklaşım olan işlemleme modu, kendine uzak bakış açısı ve duyguların kurgulama düzeyi aynı anda araştırıldı. Toplam 231 beliren yetişkin sekiz deney koşuluna rastgele atandı. Katılımcılara, kendilerine atanan koşullara bağlı olarak duygusal bir anıyı hatırlamaları istendi ve ardından duygularının şiddeti ölçüldü. Daha sonra anı üzerine düşünme, ya kendine uzak ya da kendi yakın bir bakış açısından gerçekleştirildi. Katılımcılar, olayın“nasıl odaklı”(somut işlemleme) veya“neden odaklı”(soyut işlemleme) yönlerine odaklandılar. Sonuçlar, olumsuz duygulardaki en önemli azalmanın, katılımcıların kendilerine bakış açılarına ve olayın öfke veya suçlulukla ilişkili olup olmadığına bakılmaksızın olayın“neden odaklı”yönlerine odaklandıklarında meydana geldiğini ortaya çıkardı. Ek olarak, soyut işlemleme koşulundaki katılımcıların, öz-yansıtma sırasında, somut işlemleme koşuluna atananlara kıyasla daha fazla içgörü ve kapanış ifadeleri kullandıkları gözlemlendi. Birlikte ele alındığında, bu bulgular, olumsuz duyguları etkili bir şekilde azaltmada öz-yansıtma sırasında kullanılan soyut işlemleme türünün önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated three proposed processes for reducing negative emotions during self-reflection. According to processing mode theory, adopting a concrete processing approach is effective in reducing negative affectivity. Self-distancing theory suggests that a combination of psychological distance and abstract processing serves to diminish negative affectivity. The construal-matching hypothesis posits that aligning the processing level of emotions with both the processing mode and psychological distance leads to a reduction in negative emotions. Notably, this study uniquely manipulated processing mode, self-distancing perspective, and construal level of emotions concurrently, a novel approach in research. A total of 231 emerging adults were randomly assigned to eight experimental conditions. Participants were instructed to recall an emotional memory based on their assigned condition, with subsequent measurement of their emotions. Reflection on the memory was then undertaken from either a self-distance or self-immersed perspective. Depending on their condition, participants focused on the“how”(concrete processing) or“why”(abstract processing) aspects of the event. The results revealed that the most significant decrease in negative emotions occurred when participants focused on the“why”aspects of the event, irrespective of their self-perspective and whether the event was associated with anger or guilt. Additionally, it was observed that during self-reflection, participants in the abstract processing condition utilized more insight and closure statements compared to those assigned to the concrete processing condition. Taken together, these findings underscore the pivotal role of the type of abstract processing employed during self-reflection in effectively reducing negative emotions.