Psöriatik artrit' li hastalarda kinezyofobi ve kas kuvveti, hastalık aktivitesi, fonksiyonellik ve fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of kinesiophobia and its relationship with muscle strength, disease activity, functionality and physical activity level in patients with psoriatic arthritis
- Tez No: 861530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ: Psöriatik artrit (PsA), eklem hasarına neden olan, aksiyel ve/veya periferik eklem tutulumu ile seyreden, kronik, inflamatuar bir artrittir. PsA ağrıya sebep olarak hastaların günlük yaşamını ve fiziksel aktivite düzeylerini etkilemektedir. Kinezyofobi, romatolojik hastalığı olan pek çok hastada bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı PsA tanılı hastalarda kinezyofobi varlığını saptamak ve kinezyofobinin hastalık aktivitesi, fiziksel aktivite düzeyi, kas gücü ve fonksiyonellik ile ilişkisini belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Polikliniği' ne Ocak 2023- Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran CASPAR tanı kriterlerine göre tanı almış remisyonda 77 PsA hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalara DAS28, BASDAI, PASI, HAQ, IPAQ, TKÖ uygulandı. Kas kuvvet ölçümü için jamar dinamometre ölçeği ve pinchmetre ile ölçüm yapıldı. Hastaların sosyodemografik verileri kaydedildi. Fizik muayeneleri yapılarak hassas ve şiş eklem sayıları ve ESH, CRP düzeyleri kaydedildi. BULGULAR: Hastaların TKÖ puan ortalaması 42,91±7,62 saptandı. Kadınların TKÖ ortalaması erkeklerden anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,002). Çalışmayan grubun kinezyofobisi çalışan gruptan anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,007). İnaktif grubun TKÖ değeri aktif gruptan anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,004). BMI ile TKÖ arasında pozitif yönlü anlamlı korelasyon bulundu (p=0,027). Eğitim süresi ile TKÖ arasında negatif yönlü anlamlı korelasyon bulundu (p= 0,001). DAS28 ve BASDAI ile TKÖ arasında pozitif yönlü anlamlı korelasyon bulundu (p=0,035, p=
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Psoriatic arthritis (PsA) is a chronic inflammatory arthritis that affects both axial and peripheral joints, leading to joint damage. PsA causes pain and affects patients' daily life and physical activity levels. Kinesiophobia is a common finding among patients with rheumatologic diseases. Our study aimed to investigate the presence of kinesiophobia in PsA patients and its association with disease activity, physical activity, muscle strength and functionality. MATERIAL METHOD: The study included 77 PsA patients in remission who were diagnosed according to the CASPAR diagnostic criteria and applied to the SBÜ Antalya Training and Research Hospital Department of Internal Medicine Division of Rheumatology Outpatient Clinic between January 2023 and December 2023. DAS28, BASDAI, PASI, HAQ, IPAQ, TSK scores were calculated. Muscle strength was assessed using the Jamar dynamometer scale and pinchmeter. Sociodemographic data of the patients were recorded. A physical examination was carried out, recording the number of tender and swollen joints and the levels of ESR and CRP. FINDINGS: The mean score of TSK was 42.91±7.62. Women's mean TSK score was significantly higher than men's (p=0,002). Kinesiophobia in the non-working group was significantly higher than the working group (p=0,007). The TSK score of the inactive group was significantly higher than that of the active group (p=0,004). There was a significant positive correlation between BMI and TSK (p=0,027). There was a significant negative correlation between duration of education and TSK score (p= 0,001). There was a significant positive correlation between DAS28 and BASDAI and TSK (p=0,035, p=