Hızlı üst çene genişletmesinin göz arka segment parametreleri üzerindeki etkileri
Effects of rapid maxillary expansion on posterior ocular
- Tez No: 861560
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL HAMAMCI, DOÇ. DR. MEHMET ALİ YAVAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı orbitanın hacminden ve kanlanmasından sorumlu koroid tabakanın RME tedavisi esnasında değişimini optik koherens tomografi (OCT) yöntemiyle değerlendirmektir. Bu prospektif çalışma Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Kliniğine başvuran ve maksiller transversal darlık teşhisi konan ortalama yaşı 13.82 ± 1.76 olan ve 14 kız ve 8 erkek toplam 22 adelosan birey üzerinde yürütülmüştür. Rapid maxiller ekspansiyon (RME) endikasyonu konan bireylerden tedaviden hemen önce (T0), expansiyon protokolü bittikten (T1) ve retansiyon periyodu sonunda (T2) bireylerin sol gözünden, OCT ölçümleri yapılmıştır. ImageJ programıyla yardımıyla elde edilen görsellerde total koroidal alan (TKA), luminal alan (LA), stromal alan (SA) ve koroidal vasküler indeks (KVI) değerleri hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler için Shapiro Wilk, Man Whitney U, tekrarlı ölçümler varyans ve Friedman analizleri kullanılmıştır.Çalışmaya katılan bireylerin göz arka segment parametrelerinin [(CVI (T0: 0.62 ± 0.02, T1: 0.63 ± 0.02, T2: 0.62 ± 0.02), SA (T0: 0.21 ± 0.02, T1: 0.21 ± 0.03, T2: 0.21 ± 0.03), LA (T0: 0.34 ± 0.04, T1: 0.35 ± 0.04, T2: 0.34 ± 0.04) ve TKA (T0: 0.34 ± 0.04, T1: 0.35 ± 0.04, T2: 0.34 ± 0.04)] üç farklı zamandaki değişimleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). RME tedavisinin optik koherens tomografi yöntemi ile gözün arka segment parametrelerinde kısa vadede anlamlı bir değişime neden olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the changes in the choroidal layer responsible for the volume and vascularization of the orbit using the optical coherence tomography (OCT) method during RME treatment.This prospective study was conducted on a total of 22 adolescent individuals (14 females and 8 males) with a mean age of 13.82 ± 1.76, who presented to the Adiyaman University Faculty of Dentistry Orthodontics Clinic and were diagnosed with maxillary transverse constriction. OCT measurements were taken from the left eye of individuals immediately before treatment (T0), after the completion of the expansion protocol (T1), and at the end of the retention period (T2). Total choroidal area (TKA), luminal area (LA), stromal area (SA), and choroidal vascular index (CVI) values were calculated using ImageJ software. Statistical analyses were performed using Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, repeated measures ANOVA, and Friedman tests.Posterior segment parameters of the individuals participating in the study [(CVI (T0: 0.62 ± 0.02, T1: 0.63 ± 0.02, T2: 0.62 ± 0.02), SA (T0: 0.21 ± 0.02, T1: 0.21 ± 0.03, T2: 0.21 ± 0.03) , LA (T0: 0.34 ± 0.04, T1: 0.35 ± 0.04, T2: 0.34 ± 0.04) and TKA (T0: 0.34 ± 0.04, T1: 0.35 ± 0.04, T2: 0.34 ± 0.04)], there is a significant difference between the changes in three different times. No difference was found (p>0.05).It was determined that RME treatment does not lead to a significant short-term change in the posterior segment parameters of the eye as assessed by optical coherence tomography.