Lokal ileri ve metastatik meme kanserinde prognostik nutrisyonel indeks – vücut kitle indeksi ve sarkopeninin prognostik önemi
Prognostic significance of prognostic nutritional index, body mass index and sarcopenia in locally advanced and metastatic breast cancer
  1. Tez No: 861592
  2. Yazar: ERTAN UĞUR GÖLBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ ERÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Meme kanseri, ülkemizde ve dünyada kadınlarda en fazla görülen ve en fazla ölüme neden olan kanserdir. Bu tez çalışmasının amacı lokal ileri ve metastatik meme kanserinde prognostik nutrisyonel indeks, vücut kitle indeksi, Glasgow Prognostik Skoru (GPS) ve sarkopeninin prognostik öneminin değerlendirilmesidir. Ayrıca meme kanserinin bilinen klinik ve patolojik prognostik kriterlerinin bu değişkenlerle ilişkisinideğerlendirilmesidir. Çalışmaya 03 Şubat 2015 ile 28 Mart 2022 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü'nde lokal ileri ve metastatik meme kanseri ile izlenmiş 28 ile 96 yaş aralığındaki hastalar dahil edilmiştir. Tüm hasta popülasyonu 107 kişidir. Sağ psoas serbest alan ölçümü, evre 4 hastalıkta, diğer evrelere göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p=0,027). PNI değeri duktal karsinom alt tipinde, diğer patolojik alt tipler ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,033). Albümin değeri duktal karsinom alt tipinde, diğer patolojik alt tipler ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,011). Genel sağkalım duktal karsinom alt tipinde, diğer patolojik alt tipler ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p < 0,001).
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer and the leading cause of death in women in our country and in the world. The aim of this thesis is to evaluate the prognostic significance of nutritional index, bodymass index, Glasgow Prognostic Score (GPS) and sarcopenia in locally advanced and metastatic breast cancer. We also evaluated the relationship between these variables and known clinical and pathologic prognostic criteria of breast cancer. Patients aged between 28 and 96 years with locally advanced and metastatic breast cancer who were followed up in the Department of Medical Oncology, Mersin University Faculty of Medicine Hospital between February 03, 2015 and March 28, 2022 were included in the study. The total patient population was 107. Right psoas muscle area measurement was significantly lower in stage 4 disease compared to other stages (p=0.027). PNI value was significantly higher in ductal carcinoma subtype compared to other pathologic subtypes (p=0.033). Albumin value was significantly higher in ductal carcinoma subtype compared to other pathologic subtypes (p=0.011). Overall survival was significantly higher in ductal carcinoma subtype compared to other pathologic subtypes (p < 0.001).