Fiziksel aktivite bariyerleri envanterinin (IPAB) Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of inventory of physical activity barriers (IPAB) to Turkish, validity and reliability study
- Tez No: 861600
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İlerleyen yaş sebebiyle insanlarda doğrudan kas-iskelet sisteminde ortaya çıkan veya dolaylı olarak mobiliteyi etkileyen sağlık problemleri bilinen bir gerçek olsa da 50 yaş ve üstü popülasyona odaklanan ve Türkçe'ye uyarlanan herhangi bir fiziksel aktivite bariyerleri ölçeği mevcut değildir. Bu araştırma Mariana Wingood ve ark. tarafından geliştirilen Fiziksel Aktivite Bariyerleri Envanterinin (IPAB) Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin test edilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma ölçek uyarlama ve standardizasyonu temelinde tarama modeliyle gerçekleştirildi. Dahil edilme kriterlerine uyan, 50-85 yaşları arasında 212 birey çalışmaya dahil edildi. Envanterin oluşturduğu yapıyı anlamak ve anlamlı faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla açımlayıcı faktör analizi uygulandı. Ölçüt geçerliği çalışması için envanterden alınan puanlar ile Groningen Aktivite Kısıtlılık Ölçeği (GAKÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ-KF) ve Kısa Form-36 (SF-36) anket formlarından alınan puanlar arasındaki ilişkiler hesaplandı. Envanterin Duygusal Durumlar ve Öncelikler, Çevresel Faktörler, Sosyal ve Dış Faktörler, Fiziksel ve Beceri Temelli Engeller olmak üzere dört faktörlü bir yapıya sahip olduğu gözlendi. Doğrulayıcı faktör analizi sonuçları, envanterin dört faktörlü yapısının araştırmamızın verileri ile uyumlu olduğunu gösterdi. IPAB-T ile GAKÖ ve IPAQ-KF'dan alınan toplam puanlar arasında yapılan korelasyon analizi sonucunda korelasyon katsayıları sırasıyla 0,441 ve -0,338 olarak hesaplandı. IPAB-T ile SF-36'nın sekiz alt parametresinden alınan toplam puanlar arasında yapılan korelasyon analizinde ise korelasyon katsayılarının -0,426 ile -0,643 arasında olduğu belirlendi. Elde edilen korelasyon katsayıları envanterin geçerli sonuçlar ürettiği ve amacına hizmet ettiğine işaret etmektedir. Envanter için hesaplanan Cronbach-α güvenirlik katsayılarının 0,80 ile 0,92 arasında değerler aldığı görüldü. Ayrıca, test-tekrar test güvenirlik yöntemi sonuçları envanterin zaman içinde tutarlı sonuçlar ürettiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Although it is a known fact that health problems that occur directly in the musculoskeletal system or indirectly affect mobility in people due to advancing age, there is no physical activity barriers scale that focuses on the population aged 50 years and older and adapted to Turkish. This study was conducted to test the validity and reliability of the Turkish adaptation of The Inventory of Physical Activity Barriers (IPAB) questionnaire developed by Mariana Wingood and colleagues. The study was carried out with a screening model based on scale adaptation and standardization. A total of 212 individuals between 50 and 85 years of age who met the inclusion criteria were included to the study. Exploratory factor analysis was applied to understand the structure of the inventory and to reveal meaningful factors. For the criterion validity study, the relationships between the scores obtained from the inventory and the scores obtained from the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF), Groningen Activity Limitation Scale (GARS) and Short Form-36 (SF-36) survey were calculated. It was observed that the inventory has a four-factor structure: Emotional States and Priorities, Environmental Factors, Social and External Factors, Physical and Skill-based Obstacles. Confirmatory factor analysis results showed that the four-factor structure of the inventory was compatible with the data of our research. As a result of the correlation analysis performed between IPAB-T and the total scores obtained from GARS and IPAQ-SF, the correlation coefficients were calculated as 0,441 and -0,338 respectively. In the correlation analysis performed between IPAB-T and total scores obtained from eight sub-parameters of SF-36, the correlation coefficients were found to be between -0,426 and -0,643. The correlation coefficients obtained indicated that the inventory produced valid results and served its purpose. The Cronbach-α reliability coefficients calculated for the inventory were between 0,80 and 0,92. Additionally, test-retest reliability method results showed that the inventory produced consistent results over time.