Gebelikte ve emzirme döneminde geleneksel beslenme yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of traditional and modern nutrition approaches during pregnancy
- Tez No: 861601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU YILDIZ KARAAHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, gebe ve emziren kadınların, besin bilgi düzeylerini ve beslenme alışkanlıklarını saptamak, gebelik dönemindeki beslenme durumlarını, geleneksel söylemleri duyma ve uygulama düzeylerini belirlemek, bu parametreleri eğitim düzeylerine göre kıyaslamak ve modern beslenme arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacı ile planlanmıştır. Bu çalışma 10 Şubat 2023 – 18 Mart 2023 tarihleri arasında anket yöntemiyle 359 kadın ile yapıldı. Çalışmaya, 18 yaşından büyük gebe olan veya 0-12 aylık yenidoğan bebeği olan kadınlar dahil edildi. Araştırmanın verileri, katılımcıların sosyodemografik bilgilerinin yer aldığı Veri Toplama Formu, Yetişkinler için Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD), Gebelikte Duyulan Geleneksel Söylemler Anketi ve Duygusal İştah anketi ile toplandı. Yapılan çalışmada katılımcıların yaş ortalaması 32,32 3,93 olarak bulundu. Katılımcıların %75' inin üniversite mezunu olduğu ve % 88,3' ünün herhangi bir kronik hastalığı olmadığı tespit edildi. Araştırmaya katılan grubun %90,8'inin geleneksel yöntem uygulamadığı, geleneksel uygulamaların %91,4'ünün doğru ve etkili olduğunu düşünmediği bulundu. YETBİD alt faktör puanları ile geleneksel söylemleri duyma ve uygulama arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p büyüktür 0,05). Duygusal iştah anketi negatif puanı ile geleneksel söylemlerin etkili olduğunu düşünme durumu arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,023). Ayrıca YETBİD temel beslenme bilgisi alt faktörü ile duygusal iştah anketi pozitif puanları arasında anlamlı negatif bir korelasyon tespit edildi. Çıkan sonuçta, katılımcıların, eğitim düzeyinin yüksek oluşu ve iş hayatına dahil oluşları modern ve bilimsel gelişmelere daha aşina olduğu sonucunu düşündürmektedir. Yapılan bu çalışma sonucuna göre, katılımcılar günümüz beslenme kabullerine göre düzenli aralıklar ile gebelik dönemi ve sonraki süreçte diyetisyen veya sağlık profesyonelleri tarafından takip edilmeli ve bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the nutritional knowledge levels and nutritional habits of pregnant and breastfeeding women, to determine their nutritional status during pregnancy, their level of hearing and applying traditional discourses, to compare these parameters according to their education levels and to evaluate the relationship between modern nutrition. This study was conducted with 359 women by survey method between February 10, 2023 and March 18, 2023. Women who were pregnant over the age of 18 or had a newborn baby aged 0-12 months were included in the study. The data of the study were collected with the Data Collection Form containing the sociodemographic information of the participants, the Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (YETBİD), the Traditional Discourses Heard During Pregnancy Survey and the Emotional Appetite survey. In the study, the average age of the participants was found to be 32.32 and 3.93. It was determined that 75% of the participants were university graduates and 88.3% did not have any chronic disease. It was found that 90.8% of the group participating in the research did not apply traditional methods, and 91.4% of traditional practices did not think they were correct and effective. There was no significant relationship between YETBİD sub-factor scores and hearing and applying traditional discourses (p greater than 0.05). A significant relationship was found between the negative score of the emotional appetite survey and the state of thinking that traditional discourses are effective (p = 0.023). Additionally, a significant negative correlation was detected between YETBİD basic nutrition knowledge sub-factor and emotional appetite survey positive scores. As a result, the participants' high level of education and involvement in business life suggest that they are more familiar with modern and scientific developments. According to the results of this study, participants should be followed and informed by dietitians or health professionals at regular intervals during pregnancy and the following period, according to today's nutritional acceptance.