Akıllı telefon bağımlılığının uyku kalitesi, yeme tutumu ve obezite ile ilişkisi
The relationship between smartphone addiction and sleep quality, eating attitudes and obesity
  1. Tez No: 861643
  2. Yazar: DENİZ DOLAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda akıllı telefon bağımlılığı ile uyku kalitesi, yeme tutumu ve obezite arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi görmekte olan gönüllü katılımcılar ile yürütülmüş olup, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde aktif olarak öğrenim görmekte olan, 18- 30 yaşları arasında bulunan, en az son 6 aydır akıllı telefon kullanmakta olan, çalışmaya katılmayı kabul eden ve onam formunu imzalayan 407 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara araştırmacılar tarafından geliştirilmiş, araştırmanın amacına uygun yarı- yapılandırılmış Sosyodemografi Veri Formu ile birlikte Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği- Kısa Form (ATBÖ-KF), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKI), Yeme Tutumu Testi (YTT-40) uygulanmıştır. Katılımcıların boy ve kilosu öz bildireme dayalı olarak kaydedilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 21,15±2,17 yıl olup, %49,9'u (n=203) kadındır. Katılımcıların %45,9'unda akıllı telefon bağımlılığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to investigate the relationships between smartphone addiction and sleep quality, eating attitudes and obesity. Method: This research was conducted with volunteer participants studying medicine at Akdeniz University Faculty of Medicine and is a descriptive and cross-sectional study. The study included 407 volunteer participants who were actively studying at Akdeniz University Faculty of Medicine, were between the ages of 18-30, had been using a smartphone for at least the last 6 months, and agreed to participate in the study and signed the consent form. All participants were administered the Smartphone Addiction Scale-Short Form (ATBÖ-SF), Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), and Eating Attitudes Test (YTT-40), along with a semi￾structured Sociodemography Data Form developed by the researchers and suitable for the purpose of the research. Participants' height and weight were recorded based on self-report. Results: The average age of the participants was 21.15±2.17 years and 49.9% (n=203) were women. Smartphone addiction was detected in 45.9% of the participants.