İngilizce dersinde zihin haritası ve hikayeleştirme tekniklerine yönelik etkinliklerin yedinci sınıf öğrencilerinin İngilizce okuduğunu anlama ve kelime bilgilerine etkisi
The effect of mind mapping and storification techniques on seventh grade students' reading comprehension and vocabulary knowledge in English
  1. Tez No: 861648
  2. Yazar: BURCU İLHAN İRGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, yedinci sınıf İngilizce dersinde hikayeleştirme ve zihin haritası tekniklerinin öğrencilerin kelime bilgisi ve okuduğunu anlama becerisi üzerinde etkisini incelemektir. Araştırmada ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Karadeniz Bölgesi Batı Karadeniz Bölümü'nde yer alan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okulları bünyesindeki iki ortaokuldaki üç tane yedinci sınıf şubesinde öğrenim gören 60 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada deney 1 (N=18), deney 2 (N=20) ve kontrol (N=22) grupları yer almıştır. Deney-1 grubuna deneysel işlem süresince hikayeleştirme, deney-2 grubuna zihin haritası tekniği kullanılarak öğretim yapılırken kontrol grubunda ise öğretim programı normal akışında uygulanmış ve herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Yedinci sınıf İngilizce dersi öğretim programında yer alan 2. Ünite: Sporlar ve 3. Ünite: Biyografiler ünitelerini kapsayan kelime bilgisi ve okuduğunu anlama becerisine yönelik etkinliklere yer verilerek bu üniteler için hazırlanan ders planları ve materyallerle deney gruplarında konular öğrencilere aktarılmıştır. Deneysel süreçte ön test-son test ve izleme testleri veri analizinde kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak İngilizce kelime bilgisi ve okuduğunu anlama becerilerini ölçmeyi hedefleyen başarı testlerine (İngilizce Dersi Kelime Bilgisi Başarı Testi ve 5. Sınıf Okuduğunu Anlama ve Kelime Dağarcığı Testi) yer verilmiştir. Araştırma bulgularına göre, okuduğunu anlama becerisi üzerinde bütün gruplarda grup içinde deneysel işlem öncesine göre anlamlı bir fark oluşmuş; deney gruplarında da yer verilen teknikler kalıcı öğrenme sağlamıştır. Araştırmada son olarak, söz konusu bulgular ışığında İngilizce öğretimine ve gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of storification and mind mapping techniques on students' vocabulary knowledge and reading comprehension skills in the seventh grade English lesson. A quasi-experimental research design with pretest- post-test control group was used in the study. The sample of the study consisted of 60 students studying in three seventh grade classes in two secondary schools affiliated to the Ministry of National Education located in the Western Black Sea Region of the Black Sea Region. Experiment 1 (N=18), experiment 2 (N=20) and control (N=22) groups were included in the study. During the experimental process, the experiment-1 group was taught using storification and the experiment-2 group was taught using mind mapping technique, while in the control group, the curriculum was applied in its normal flow and no intervention was made. In the seventh grade English curriculum, Unit 2: Sports and Unit 3: Biographies units in the seventh grade English curriculum, and the subjects were transferred to the students in the experimental groups with the lesson plans and materials prepared for these units. In the experimental process, pre-test, post-test and follow-up tests were used in data analysis. In the study, achievement tests aiming to measure English vocabulary and reading comprehension skills (English Course Vocabulary Achievement Test and 5th Grade Reading Comprehension and Vocabulary Test) were used as data collection tools. According to the findings of the study, there was a significant difference in reading comprehension skills in all groups compared to the pre-experimental process and the techniques included in the experimental groups provided permanent learning. Finally, in the light of the findings, suggestions were made for English language teaching and future research.