Prehipertansif ve hipertansif bireylerin aktivite kısıtlılığı, aktivite performans düzeyi, kinezyofobi, yaşam kalitesi ve öz-etkililik düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of activity restriction, activity performance level, kinesiophobia, quality of life, and self-efficacy levels of prehypertensive and hypertensive individuals
- Tez No: 861672
 - Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TAŞPINAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda prehipertansif (PHT) ve hipertansif (HT) bireylerin aktivite kısıtlılığı, aktivite performans düzeyi, kinezyofobi, yaşam kalitesi ve öz-etkililik düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız yaş aralığı 22-64 yıl olan toplam 109 katılımcı ile gerçekleştirildi. Tüm katılımcıların demografik ve tanımlayıcı bilgileri oluşturulan forma kaydedildikten sonrakatılımcıların fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-kısa form (UFAA-KF) ile komorbid hastalıkları ise Charlson Komorbidite İndeksi (CKİ) ile değerlendirildi. Aktivite kısıtlılıklarının değerlendirilmesi için Groningen Aktivite Kısıtlılık Skalası (GAKS), aktivite performans düzeyinin değerlendirilmesi için Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ), kinezyofobinin değerlendirilmesinde Kalp için Tampa Kinezyofobi Derecelendirmesi, yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için MacNew Kalp Hastalığı Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Anketi, öz-etkililiğin değerlendirilmesinde ise Hipertansiyon Öz-Etkililik Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to compare activity limitations, activity performance levels, kinesiophobia, quality of life, and self-efficacy levels between prehypertensive (PHT) and hypertensive (HT) individuals. The study was conducted with a total of 109 participants aged between 22-64 years. After recording demographic and descriptive information of all participants on the created form, the physical activity level of the participants was evaluated using the International Physical Activity Questionnaire-short form (IPAQ-SF), and comorbidities were assessed using the Charlson Comorbidity Index (CCI). Groningen Activity Restriction Scale (GARS) was used to assess activity limitations, the Canadian Occupational Performance Measure (COPM) was used to evaluate activity performance level, the Tampa Scale for Kinesiophobia for Heart (TSK-H) was used to assess kinesiophobia, the MacNew Heart Disease Health-Related Quality of Life Questionnaire was used to evaluate quality of life, and the Hypertension Self-Efficacy Scale was used to assess self-efficacy.