Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sıfır atık projesinin ilkokul öğrencileri, velileri ve sınıf öğretmeni üzerine yansımaları Ankara ili Kızılcahamam ilçesi örneği
Reflections of the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change's zero waste project on primary school students, their parents and classroom teachers The case of Kızılcahamam district of Ankara province
  1. Tez No: 861673
  2. Yazar: GÜLSEREN ALBAYRAK KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hayata geçirilen sıfır atık projesinde ilk pilot bölge seçilen Ankara ili Kızılcahamam ilçesinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı ilk pilot ilçede yapılan sıfır atık uygulamalarının bu bölgeden seçilen öğrenciler, onların velileri ve öğretmeni üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırma Ankara ili Kızılcahamam ilçesi Çağatay ilkokulunda yapılmıştır ve nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma için yarı yapılandırılmış sorular hazırlanmıştır ve bu hazırlanan sorular 10 öğrenci, 10 veli ve sınıfın öğretmeni olmak üzere 21 katılımcıya görüşme şeklinde uygulanıp, ses kaydı alınmıştır. Alınan ses kayıtları transkribe edilmiş ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler aslına müdahale edilmeden tema ve alt temalara ayrılarak düzenlenmiştir. Araştırmada edinilen bulgulara göre katılımcıların sıfır atık uygulamalarından önce yetersiz bilgiye sahip oldukları ancak yapılan tüm uygulamalardan sonra bilgi düzeylerinin arttığı, projenin işleyişinin olumlu yönde gelişim seyrettiği ve projede yer alan etkinliklerin proje kapsamında yansıtıldığı insanlara olumlu etki bıraktığı, insanların çevreye ve çöp kavramına bakış açısının değiştiği, bunlarla beraber öğrendiklerini hayatlarına yansıtıp bilgileri ve tutumları doğrultusunda hareket ettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the district of Kızılcahamam, Ankara province, selected as the first pilot region in the zero waste project implemented by the Ministry of Environment, Urbanization, and Climate Change. The aim of the research is to investigate the effects of zero waste practices in the first pilot district on the students selected from this region, their parents and teachers. The research took place at Çağatay Primary School in the Kızılcahamam district of Ankara, employing the content analysis method, one of the qualitative research methods. Semi-structured questions were prepared for the research and applied as interviews to 21 participants, including 10 students, 10 parents, and the class teacher. The interviews were recorded, transcribed, and analyzed through content analysis. The obtained data were organized into themes and sub-themes without altering the original content. According to the findings of the research, the participants had insufficient knowledge before the zero waste practices, but their knowledge level increased after all the practices, the operation of the project progressed in a positive direction, the activities in the project were reflected within the scope of the project, and it had a positive impact on the people, and people's perspective on the environment and the concept of garbage changed. It has been determined that they reflect what they have learned together into their lives and act in line with their knowledge and attitudes.