The impact of development projects on rural women's work: The case of S.S. Gönen Merkez Hasanbey Tuzakçı Agricultural Development Cooperative
Kalkınma projelerinin kırsalda kadın emeğinin üzerindeki etkisi: S.S. Gönen Merkez Hasanbey Tuzakçı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi örneği
  1. Tez No: 861675
  2. Yazar: NEVMA DENİZ NAZ VAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunu en geniş anlamıyla ele almaktadır. Bir kırsal kalkınma girişimi olarak kadın kooperatifleri örneğinden yola çıkarak, kadınların (ve erkeklerin) kırsal alanlarda (hem çiftlikte hem de çiftlik dışında) yaşarken ve çalışırken karşılaştıkları zorlukları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Amaç, kadınlar ve erkekler arasındaki eşitliğin önündeki sosyal, ekonomik ve kültürel engelleri ilk elden tespit etmektir. Bu nedenle, bu tez belirli bir kadın grubunun belirli bir yerde kendilerini nasıl temsil ettiklerini duymayı hedeflemektedir. Yani, kadınların yaşadıkları eşitsizlikleri ve olumsuzlukları, bunlara verdikleri tepkileri, mücadeleleri ve başa çıkma çabaları hakkında konuşmalarını dinlemeyi amaçlamıştır. Potansiyel olarak kırsal kalkınma girişimlerinin toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirebileceği düşüncesine dayanarak, kalkınma projelerinin Türkiye'deki kırsal kadınların göreli statüsü ve güçlendirilmesi üzerindeki etkisini toplumsal cinsiyet ve kadın perspektifinden tartıştım. Temel olarak, tarımın ve kırsal alanların yeniden yapılandırılması bağlamında uygulanan kalkınma projelerinin etkisini inceledim. Bu kooperatifin üyesi olan kadınların yaşamları ve çalışmaları, daha kapsamlı küresel güçlerin etkisi altında mikro düzeyde gelişen toplumsal cinsiyet ilişkileri açısından incelenmektedir. Bu araştırma kadınlara, toplumsal cinsiyete ve hane halkına odaklanmaktadır. Hanenin iç dinamiklerini ortaya çıkarmak, güç mücadeleleri ve eşitsizlikleri, haneyi şekillendiren dış süreçleri analiz etmek kadar önemlidir. Haneye odaklanmak, ekonomiyi toplumsal bağlamı içinde konumlandırarak kadınların tabiiyetini şekillendiren çoklu kesişen sosyal, kültürel ve ekonomik güç süreçlerini anlamamızı sağlar. Yani, böyle bir analiz, kadınların maddi ve maddi olmayan faaliyetlerini ve gündelik hayatta genellikle görünmez olan ve göz ardı edilen emeği görmemizi sağlar. Etnografik bir çalışmada, kırsal kesimdeki kadınların gündelik deneyimlerini nasıl yorumladıklarını ve bunları daha büyük ataerkil yapılarla nasıl ilişkilendirdiklerini keşfetmeyi amaçladım.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the issue of gender equality in the broadest sense. Taking the example of women's cooperatives as a rural development initiative, it aims to analyze the challenges women (and men) face living and working in rural areas (both on and off the farm). The goal is to identify firsthand the social, economic, and cultural barriers to equality between women and men. Therefore, this thesis sought to hear how a specific group of women represents themselves in a particular location. That is, to listen to women themselves talk about the inequalities and adversities they experience, their responses to them, their struggles, and their coping efforts. Based on the notion that potentially rural development initiatives can enhance gender equality, I discuss the impact of development projects on the relative status and empowerment of rural women in Turkey from a gender and women's perspective. Mainly, I examine the impact of development projects implemented within the context of restructuring agriculture and rural areas. The lives and work of women who are members of this cooperative are examined in terms of evolving gender relations at the micro level under the influence of more extensive global forces.