The role of perceptual load on gamers' attentional bias toward gaming cues
Algısal yükün çevrimiçi oyuncuların oyun ipuçlarına yönelik göstermiş olduğu dikkat yanlılığı üzerindeki rolü
  1. Tez No: 861680
  2. Yazar: HANDE SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ENDER ALTINTOPRAK, PROF. DR. EMRE ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnternet oyun oynama bozukluğu (İOOB) olan bireyler genellikle ortamda bulunan oyunla alakalı ipuçlarına karşı dikkat yanlılığı göstermektedir. Diğer yandan, çalışmalar algısal yük seviyesinin seçici dikkat üzerinde rol oynadığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, algısal yük seviyesini manipüle ederek İOOB'li oyuncuların oyun ipuçlarına yönelik sergilemiş olduğu dikkat yanlılığı üzerinde algısal yükün etkisini araştırmayı hedeflemiştir. 22 İOOB'li oyuncu ve 21 oyun oynamayan katılımcıya düşük ve yüksek algısal yük blokları içeren bir harf arama görevi sunulmuştur. Görev sırasında, görevle ilgisiz çeldiriciler olarak oyun ve çizgi film resimleri kullanılmıştır. Çizgi film çeldiricileri, Lavie ve Forster'ın (2008) çalışmasına dayanarak kontrol değişkeni olarak kullanılmış ve tüm katılımcılar için nötr uyarıcı görevi görmüştür. Çalışma sonucu, çizgi film çeldiricilerinin tüm katılımcılar tarafından düşük algısal yük altında işlendiğini, ancak bu çeldirici müdahalesinin yüksek algısal yük altında ortadan kalktığını göstermiştir. Elde edilen bu bulgu, Lavie ve Forster'ın çalışmasını sadece tekrarlamakla kalmayıp aynı zamanda algısal yük teorisini de destekler niteliktedir. Ayrıca, bu sonuç araştırmanın deneysel tasarımının potansiyel sağlamlığını da göstermektedir. Oyun çeldiricileri açısından, oyun oynamayan katılımcılar için çeldiriciler düşük algısal yük altında görev performansını etkilerken, bu etki yüksek algısal yük altında ortadan kalkmıştır. Benzer şekilde, İOOB'li oyuncular için düşük algısal yük altında oyun çeldiricileri göreve müdahale etmiştir. Ancak, yüksek algısal yük koşulunda karmaşık sonuçlar ortaya çıkmıştır. İOOB'li oyuncular için RT analizi açısından oyun çeldiricilerinin göreve müdahalesi ortadan kalksa da (oyun çeldiricilerinin varlığı ve yokluğu arasında anlamlı bir fark olmaması), bu katılımcılar doğruluk analizi açısından oyun çeldiricilerinin varlığında daha fazla hata yapmışlardır. Bu bulgu, İOOB'li oyuncularda yüksek algısal yük seviyesinin dikkat yanlılığını tamamen ortadan kaldırmadığını fakat baskılama konusunda etkili olabileceğini göstermiştir. Elde edilen bulgular, İnternet Oyun Bozukluğu tedavisinde yeni stratejiler geliştirilmesi açısından ışık tutabilir. Ancak, çelişkili sonuçlar nedeniyle algısal yükün bağımlılık üzerindeki etkisini etkili bir şekilde ortaya koymak için daha fazla araştırma yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Gamers with internet gaming disorder (IGD) often exhibit attentional bias toward cues related to gaming in the environment. Meanwhile, the influence of perceptual load on the process of selective attention is well-documented. This study aimed to investigate the influence of perceptual load on attentional bias toward gaming cues in gamers with IGD by manipulating perceptual load levels. A letter search task containing the conditions of both high and low perceptual load blocks was administered to 22 gamers with IGD and 21 non-gamers. Throughout the task, game and cartoon images were presented as task-irrelevant distractors. Cartoon distractors were used as a control variable, serving as neutral stimuli for all participants based on Lavie and Forster's (2008) study. The results of this research revealed that while cartoon distractors were processed by participants in the low perceptual load conditions, this interference caused by cartoon distractors was eliminated in the high perceptual load conditions. This outcome not only replicated Lavie and Forster's (2008) study but also supported the perceptual load theory. Moreover, this result indicates the potential robustness of the experimental design of the research. Concerning game distractors, for non-gamers, the distractors interfered with task performance under the conditions of low perceptual load, whereas this effect vanished under the conditions of high perceptual load. Also, gamers with IGD experienced interference from game distractors under low perceptual load. However, under high perceptual load, mixed results emerged. While distractor interference was eliminated for gamers with IGD in terms of RT analysis (no significant difference between the presence and absence of game distractors), accuracy results revealed an increased number of errors when game-related distractors were present. This suggests that high perceptual load levels in gamers with IGD do not completely eliminate attentional bias but effectively decrease it. These findings may contribute valuable insights for developing new strategies in the treatment of Internet Gaming Disorder. However, due to conflicting results, it is crucial to conduct additional research to thoroughly examine the role of perceptual load on attentional bias in the context of addiction.