İlkokul öğretmenlerinin uzaktan eğitim uygulamasına ilişkin tutum ve öz yeterlik algılarının incelenmesi
Research of teachers' attitudes and self-efficacy perceptions towards distance education application
- Tez No: 861740
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada ilkokul öğretmenlerinin uzaktan eğitim uygulamasına ilişkin tutum ve öz yeterlik algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada tarama modeli türlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim -öğretim yılında Şanlıurfa İli Siverek ilçesi ve merkez ilçelerinden biri olan Eyyübiye ilçesinde bulunan ilkokullarda görev yapan 182'si kadın 226'sı erkek olmak üzere toplam 408 sınıf öğretmeni amaçlı örnekleme yoluyla seçilmiştir. Araştırmada veriler, Kişisel Bilgi Formu, Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği (UETÖ) ve Uzaktan Eğitim Uygulamaları Öz Yeterlik (UZEÖ) Ölçeği gibi veri toplama araçlarıyla toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 25.0 programı yardımıyla çözümlenmiştir. Verilerin analizinde ise aritmetik ortalama ( ), standart sapma (Ss), bağımsız örneklem t- testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon, regresyon ve Scheffe testi analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinden elde edilen bulgulara göre sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitim uygulamalarına yönelik genel olarak olumlu bir tutuma sahip olmadıkları; bununla birlikte göreceli olarak avantajlı yönlerine ilişkin kısmen de olsa daha olumlu tutuma sahip oldukları belirlemiştir. İlkokul öğretmenlerinin uzaktan eğitim uygulamaları öz yeterlik algıları genel olarak iyi düzeydedir. Öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları ile uzaktan eğitim uygulamalarına ilişkin öz yeterlik algıları arasında pozitif yönlü ve anlamlı düzeyde ilişki bulunmaktadır. Diğer taraftan öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutum ve uzaktan eğitim uygulamalarına yönelik öz yeterlik algıları, Cinsiyet ve lisans ya da lisansüstü mezunu olma durumlarına göre tutum ve öz yeterlik algıları farklılaşmazken mesleki kıdeme, okullarının bulunduğu yerleşim yerine ve uzaktan eğitim konulu eğitim alma durumlarına göre farklılaşmalar belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının mesleki kıdemleri ile uzaktan eğitime ilişkin tutum ve öz yeterlik algıları arasında da ilişkiler belirlenmiştir. Bunların dışında uzaktan eğitim uygulamalarına yönelik tutumları, uzaktan eğitime yönelik öz yeterlik algılarındaki değişimin %18,4'ini açıklayabilirken, öz yeterlik algıları ise tutumlarındaki değişimin %17,9'unu açıklamaktadır. İlkokul öğretmenlerinin uzaktan eğitim uygulamalarına yönelik tutum ve öz yeterlik algılarını daha da yükseltebilmek için fakültelerdeki öğretmen adaylarına lisans düzeyinde ders verilmesi, görevde olan öğretmenlere hizmet içi eğitim ve teşvik edici uygulamalara yer verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine primary school teachers attitudes and self-efficacy perceptions towards distance education application. In this research, the relational scanning model which is one of the scanning model types was used. The study group of the research was selected through purposeful sampling among a total of 408 classroom teachers, 182 of whom were female and 226 of whom were male, working in primary schools in Şanlıurfa Province Siverek district and Eyyübiye district, one of its central districts, in the 2021-2022 academic year. In the research, data were collected with data collection tools such as Personal Information Form, Distance Education Attitude Scale and Distance Education Applications Self-Efficacy Scale. The collected data were analyzed with the help of SPSS 25.0 program. In the analysis of the data, arithmetic mean (x), standard deviation (Ss), independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation, regression and Scheffe test analyzes were used. According to the findings achieved from the research data, classroom teachers generally do not have a positive attitude towards distance education practices; However, it was determined that they had a slightly more positive attitude towards these distance education practices' relatively favorable aspects. Classroom teachers' self-efficacy levels in distance education applications are generally at a good level. There is a positive and meaningful relationship between teachers' attitudes towards distance education and their self-efficacy levels towards distance education practices. On the other hand, while teachers' attitudes and self-efficacy levels towards distance education and distance education practices did not differentiate according to gender and whether they were undergraduate or graduate graduates, differences were determined according to professional seniority, the location of their school and the status of receiving training on distance education. Relationships were also determined between teacher candidates' professional seniority and their attitudes and self-efficacy levels towards distance education. Apart from these, their attitudes towards distance education practices can explain 18.4% of the change in their self-efficacy levels towards distance education, while their self-efficacy levels explain 17.9% of the change in their attitudes. In order to increase the attitudes and self-efficacy levels of classroom teachers towards distance education practices even more, it might be recommended to give undergraduate level courses to candidate teachers in faculties, and to provide in-service training and encouraging practices to teachers on duty.