Özel bir beslenme ve diyet danışmanlık merkezine başvuran 18-65 yaş arası bireylerde insülin direnci ile vücut yağ oranı ilişkisi
The relationship between insulin resistance and body fat ratio in individuals aged 18-65 who apply to a private nutrition and diet counseling center
  1. Tez No: 861748
  2. Yazar: HİLAL CAN RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, özel bir diyet kliniğine başvuran ve insülin direnci teşhisi olan 18-65 yaş arası kişilerin antropometrik ölçümleri, vücut yağ oranları, tahlil verileri incelenerek beslenme alışkanlıkları, vücut yağ oranı ve insülin direnci ilişkisini içeren gözlemsel-analitik, kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmaya dahil edilecek kişiler araştırmaya katılmadan önce araştırmayla ilgili detaylıca bilgilendirilmiş ve haklarını korumak için onam formu imzalattırılmıştır. Çalışmadaki veriler Temmuz 2022 ve Kasım 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Katılımcıların kan tahlilleri (kan glikoz, kan insülin veya insülin direnci sonuçlarını içeren) çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara yüz yüze anket çalışması yapılmış, diyet merkezinde antropometrik ölçümleri (boy, kilo ve bel çevresi) alınmıştır. Sonuç olarak çalışmamızda insülin direnci yüksek olan bireylerin vücut yağ oranlarının yüksek olduğu, bel çevrelerinin kalınlaştığı görülmüştür. Çalışmamız 45'i kadın, 7'si erkek olmak üzere 52 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışma grubunun yaş ortalaması 34,27±11,02 yıldır. Katılımcıların %26,9'unun (14 kişi) BKİ değeri
Özet (Çeviri)
This study was conducted as an observational-analytical, cross-sectional study, including the relationship between eating habits, body fat ratio and insulin resistance, by examining the anthropometric measurements, body fat ratios and analysis data of people aged 18-65 who applied to a private diet clinic and were diagnosed with insulin resistance. The people to be included in the research were informed in detail about the research before participating in the research and were made to sign a consent form to protect their rights. The data in the study was collected between July 2022 and November 2023. Participants' blood tests (including blood glucose, blood insulin or insulin resistance results) were included in the study. A face-to-face survey was conducted on the participants, and anthropometric measurements (height, weight and waist circumference) were taken at the diet center.As a result, in our study, it was observed that individuals with high insulin resistance had high body fat rates and thickened waist circumferences. Our study consists of 52 participants, 45 women and 7 men. The average age of the study group is 34.27±11.02 years. 26.9% (14 people) of the participants had a BMI value of