Hipofiz cerrahisi uygulanan hastalarda anksiyete düzeyinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of anxiety level on quality of life in patients undergoing hypophysis surgery
  1. Tez No: 861747
  2. Yazar: RANA DEMİR VAROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada hipofiz cerrahisi uygulanan hastaların anksiyete düzeylerinin yaşam kalitesine etkisinin ortaya konulması amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda araştırma nicel araştırma deseni içinde yer alan tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olup, anket yöntemi ile gerçekleştirildi. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Nöroşirurji kliniğine başvuran ve endoskopik hipofiz cerrahisi uygulanan 75 bireyden oluştu. Çalışmanın verilerinin toplanmasında literatüre dayalı olarak hazırlanmış olan“Hasta Bilgi Formu”,“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”ile“SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanıldı. Araştırmada kullanılan ölçme araçlarına dair güvenirlik ve normallik ölçümü yapılmış elde edilen veriler doğrultusunda korelasyon, regresyon ve fark analizleri yapıldı. Fark analizlerinde ise t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizlerinden yararlanıldı. Araştırmada ulaşılan bulgulara göre; durumluk ve sürekli kaygı ile SF-12 YKÖ fiziksel sağlık arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulundu. Benzer biçimde sürekli kaygı ile SF-12 YKÖ mental sağlık arasında da negatif yönde anlamlı ilişki tespit edildi. Aynı zamanda cinsiyet, çalışma durumu, hipofizer tanı koyulma zamanı, hastalık dışında kronik rahatsızlık bulunma durumu, daha önce herhangi bir ameliyat olma durumu, çocuk sahibi olma durumu ve gelir düzeyi ile Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği“ ile ”SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği" arasında anlamlı farklılık tespit edildi. Fakat yaş, medeni durum, sigara kullanma durumu, eğitim düzeyi ve ameliyat olma sebebi ise araştırma değişkenleri açısından anlamlı fark oluşturmadığı tespit edildi. Sonuç olarak; hipofiz cerrahisi uygulanan hastalarda durumluk ve sürekli kaygı arttıkça SF-12 YKÖ fiziksel sağlık ve SF-12 YKÖ mental sağlık düzeylerinin düştüğü tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the effect of anxiety levels on the quality of life of patients who underwent pituitary surgery. For this purpose, the research is descriptive and analytical in the quantitative research design and was carried out by survey method. The study group of the study consisted of 75 individuals who applied to the Neurosurgery Clinic of Istanbul Basaksehir Çam and Sakura City Hospital and underwent endoscopic pituitary surgery. In the collection of the data of the study,“Patient Information Form”,“State and Trait Anxiety Scale”and“SF-12 Quality of Life Scale”were used based on the literature. The reliability and normality of the measurement tools used in the study were measured, and correlation, regression and difference analyzes were performed in line with the data obtained. In the difference analysis, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. According to the findings of the research; A significant negative correlation was found between state and trait anxiety and SF-12 YKS physical health. Similarly, a significant negative correlation was found between trait anxiety and SF-12 YKS mental health. At the same time, a significant difference was found between gender, working status, pituitary diagnosis time, chronic disease other than disease, previous surgery, having children and income level, and between the“State and Trait Anxiety Scale”and the“SF-12 Quality of Life Scale”. However, it was determined that age, marital status, smoking status, education level and reason for surgery did not make a significant difference in terms of research variables. After all; It has been determined that SF-12 YKÖ physical health and SF-12 YKÖ mental health levels decrease as state and trait anxiety increase in patients who underwent pituitary surgery.