Statin kullanan hastalarda deri sebum ve nem seviyesinin değerlendirilmesi
Evaluation of skin sebum and moisture levels in statin users
  1. Tez No: 861754
  2. Yazar: ROZERİN NEVAL ALTUNKALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVER SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaçlar: Stratum korneumun hücreler arası lipidleri ağırlıklı olarak kolesterol, seramidler ve yağ asitlerinden oluşur. Bu lipid bileşiminin değişimi derideki sebum ve nem dengesini değiştirerek deride kserozis ve buna bağlı yan etkilere sebep olabilir. Bu çalışmada kolesterol sentezini inhibe eden statinlerin kullanımının derideki nem ve sebum seviyelerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran hiperkolesterolemi tanılı toplamda 45 hasta dahil edildi. Tüm hastaların deri sebum ve nem seviyeleri başlangıçta ve tedaviden sonra 3 ve 6. aylarda non-invaziv bir şekilde ölçüldü. Bulgular: Statin tedavisi sonrası deri sebum seviyesi 3. ve 6. ay ortalaması tedavi öncesine göre, tedavi sonrası 6. ay ortalaması 3. aya göre istatistiksel olarak anlamlı düşüktü. Hastaları sebum değerlerine göre kuru, normal ve yağlı olarak sınıfladığımızda ise tedavi sonrası 3. ve 6. ay sebum düzeylerindeki değişim tedavi öncesine göre, tedavi sonrası 6. ay sebum düzeyinde ise 3. aya göre istatistiksel olarak anlamlı değişim saptanmadı. Tedavi sonrası 3. ve 6. ay nem seviyesinin ortalaması tedavi öncesine göre, tedavi sonrası 6. ay ortalaması 3. aya göre istatistiksel olarak anlamlı düşüktü. Hastaları nem değerlerine göre çok dehidrate, dehidrate ve normal olarak sınıfladığımızda ise tedavi sonrası 3. ve 6. ay nem düzeylerindeki değişim tedavi öncesine göre, tedavi sonrası 6. ay nem düzeyinde ise 3. aya göre istatistiksel olarak anlamlı değişim saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda statin kullanan hastalarda sebum ve nem değerleri başlangıç değerine kıyasla anlamlı bir biçimde düşse de hastaları sebum ve nem değerlerine göre sınıfladığımızda bu düşüş anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The intercellular lipids of the stratum corneum, are predominantly composed of cholesterol, ceramides and fatty acids. Changes in this lipid composition may cause xerosis and related side effects by altering the sebum and moisture balance in the skin. The aim of this study was to evaluate the effect of statins, which inhibit cholesterol synthesis, on skin moisture and sebum levels. Materials and Methods: In this prospective study, a total of 45 patients with hypercholesterolemia admitted to the outpatient clinic of the Department of Cardiology, Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty were included. Skin sebum and moisture levels of all patients were measured non-invasively at baseline and at 3 and 6 months after treatment. Results: After statin treatment, the mean skin sebum levels at the 3rd and 6th months were statistically significantly lower compared to pretreatment, and the mean skin sebum level at the 6th month after treatment was significantly lower compared to the 3rd month. When we classified the patients as dry, normal and oily according to sebum values, there was no statistically significant change in sebum levels at the 3rd and 6th month after treatment compared to pretreatment and no statistically significant change in sebum levels at the 6th month after treatment compared to the 3rd month. The mean humidity levels at 3 and 6 months post-treatment were statistically significantly lower compared to pretreatment, and the mean humidity level at 6 months post-treatment was significantly lower compared to 3 months post-treatment. When we classified the patients as very dehydrated, dehydrated and normal according to the humidity values, there was no statistically significant change in the humidity levels at the 3rd and 6th months after treatment compared to the pretreatment and no statistically significant change in the humidity level at the 6th month after treatment compared to the 3rd month. Conclusion: In our study, although sebum and moisture values decreased significantly in patients using statins compared to baseline, this decrease was not found to be significant when we classified the patients according to sebum and moisture values.