COVID-19 geçiren hastaların kan grupları ve işitmeleri arasındaki ilişki
The relationship between blood groups and hearing in patients with COVID-19
  1. Tez No: 861814
  2. Yazar: ŞERİFE RANA HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Koronavirus hastalığı (COVID-19) solunum yoluyla yayılım göstererek tüm dünyayı etkisi altına alan viral bir hastalıktır. Ancak bireylerin bazıları birden çok defa bu hastalığa yakalanırken bazıları hiç yakalanmamıştır. Yapılan çalışmalara bakıldığında kan gruplarının COVID-19'a yakalanma olasılığını etkilediği görülmüştür. Bu çalışmalarda farklı kan gruplarının farklı dirençler gösterdiği görülmüştür. A kan grubuna sahip bireylerin COVID-19'a yakanlanma oranları 0 kan grubuna sahip bireylerin yakalanma oranlarından daha fazladır. COVID-19 farklı birçok semptom göstermiştir. Bunlardan bazıları ateş, öksürük boğaz ağrısı, burun akıntısı, koku ve tat alma duyusu kaybıdır. Bu semptomlarla sınırlı kalmayıp işitme kaybına da yol açtığı yapılan çalışmalarla gözlemlenmiştir. Bu araştırmada farklı kan gruplarına göre bireylerde işitme kaybının oluşup oluşmadığı incelenmiştir. Araştırmaya 4 ana kan grubu (A,B,AB,0) ve pozitif, negatif ayrımı yapılarak toplamda 8 kan grubu olmak üzere her kan grubundan 10'ar kişi, 42 erkek 38 kadın toplamda 80 kişi katılmıştır. Araştırmanın sonucunda farklı kan grupları ile işitme kaybı arasında anlamlı bir farklılık olmadığı gözlenmiştir.(p>0,05)
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease (COVID-19) is a viral disease that spreads throught respiratory transmission and affects the whole Word. However, some individuals have been infected with this disease more than once, while others have never been infected. Looking at the studies, it has been seen that blood groups affect the possibility of contracting COVID-19. In these studies, it was observed that different blood groups showed different resistances. . Individuals with blood group A are more likely to contract COVID-19 than individuals with blood group O. COVID-19 has shown many different symptoms. Some of these include fever, cough, sore throat, runny nose, loss of smell and taste. Studies have shown that it is not limited to these symptoms but also causes hearing loss. In this study, it was examined whether hearing loss occurs in individuals according to different blood groups. A total of 80 people, 42 men and 38 women, participated in the research, including 4 main blood groups (A, B, AB, 0) and a total of 8 blood groups, 10 from each blood group, distinguishing between positive and negative. As a result of the research, it was observed that there was no significant difference between different blood groups and hearing loss.