Akut iskemik inme hastalarında elektrokardiyografideki transmiyokardial repolarizasyon parametreleri ile diffüzyon sınırlama alanının büyüklüğü ve 30 gün içinde yeniden iskemik inme geçirme riski arasındaki ilişki
The relationship between transmyocardial repolarization parameters on electrocardiography and the size of diffusion-restricted area in acute ischemic stroke patients and the risk of recurrence of ischemic stroke within 30 days
- Tez No: 861873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
GİRİŞ: İnme, dünya genelinde engellilik ve ölümün ikinci önde gelen nedenidir. Yüksek sıklığı ve önemli tedavi maliyetleri nedeniyle, toplumun genel sağlığı açısından endişe oluşturmaya devam etmektedir. Acil servise başvuruların önemli bir kısmını oluşturan iskemik inmenin acil servisteki yönetimi büyük önem taşımaktadır. Literatür incelendiğinde iskemik inmelerde EKG'de değişiklikler gösterilmiştir. EKG de ki bazı transmiyokardiyal repolarizasyon (QT, QTc, p, Tp-e gibi) bulgularının ani ölüm gibi mortalite ile ilişkisi bilinmektedir. Çalışmamızın primer sonucu olarak EKG de ki transmiyokardiyal repolarizasyon bulguları ile iskemik inme geçiren hastaların difüzyon MR görüntülemesindeki infarkt alanı ilişkisini inceledik. Sekonder sonuç olarak da bu repolarizasyon bulgularının reinfarkt geçirme ilişkisini ve mortalite ilişkisini inceledik. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız dışlama kriterleri ne uymayan hatsalar dışlandıktan sonra kalan 190 hasta ile gerçekleştirmiştir. Hastaların çekilen difüzyon MR'da ki infarkt alanları hesaplandı. Hastaneye başvurularının 1. Saatinde EKG'leri çekildi ve transmiyokardiyal repolarizasyon bulguları hesaplandı ve karşılaştırıldı. Bununla birlikte hastanın iletişim bilgileri de kaydedildi. Hastaların 30. gün mortalite varlığı ve reinfarkt geçirme açısından değerlendirilmeleri telefon yoluyla ve elektronik kayıtlar üzerinden gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Stroke is the second leading cause of disability and death worldwide. Due to its high frequency and significant treatment costs, it continues to be a concern for public health. The management of ischemic stroke, which constitutes a significant portion of emergency department admissions, is of paramount importance. Changes in the electrocardiogram (EKG) have been demonstrated in ischemic strokes when reviewing the literature. Some transmyocardial repolarization findings in the EKG (such as QT, QTc, p, Tp-e) are known to be associated with mortality, such as sudden death. As the primary outcome of our study, we investigated the relationship between transmyocardial repolarization findings in the EKG and infarct area in diffusion MRI imaging of patients who had suffered ischemic stroke. As a secondary outcome, we also examined the relationship between these repolarization findings and the risk of recurrent infarction and mortality. MATERIALS AND METHODS: After excluding cases that did not meet the exclusion criteria, our study was conducted with the remaining 190 patients. The infarct areas in diffusion MRI images of the patients were calculated. Electrocardiograms (EKGs) were obtained from the patients within the first hour of admission, and transmyocardial repolarization findings were assessed and compared. Additionally, the patients' contact information was recorded. Evaluation of the presence of mortality and reinfarction within 30 days was conducted via telephone and electronic records.