Acil serviste akut koroner sendrom tanısı alan erkek hastalarda testosteron düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of testosterone levels in male patients with acute coronary syndrome in the emergency ward
- Tez No: 861872
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Emergency Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Koroner arter hastalığı erişkin yaştaki insanların önde gelen morbidite ve mortalite nedenidir. Otuz yaşından itibaren erkek bireyde testosteron ve DHEA-S miktarında azalma görülür. Bu hormonların kardioprotektif özelliklerinin olduğu ve plazma düzeyinde azalmayla birlikte akut koroner sendroma zemin hazırladığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; serbest testosteronun, Free Androjen Indeks (FAI) ve Dihidroepiandrostenedion (DHEA-S)'un plazma düzeyi ile akut koroner hastalık tablosu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışmaya Ankara Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine Eylül 2012 ile Mart 2013 tarihleri arasında akut koroner sendrom tanısı alan 73 hasta ve 63 kontrol dahil edildi. Hasta ve kontrollerden hemoglobin, hemotokrit, PLT, troponin, kreatin kinaz, miyoglobin, kan şekeri, kan üre azotu, kreatinin, ALT, AST, lipid paneli, FSH, LH, DHEAS, SHBG, östrojen, serbest ve total testosteron ölçümleri için kan alındı. Hasta ve kontrol grubunun yaş ortalaması (yıl) 58,9±12,2 – 56,9±13,5 bulundu. Hasta grubunda serbest testosteron (7,81±4,55 – 6,1±3,27, p=0.014) ve LH (5,37±4,2 - 4,1±2,2 p=0,034) konrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Free Androjen indeksinde (nmol/L) 7,66±3,71 – 7,16±3,8 p= p=0,438 ) iki grup arasında anlamlı fark yoktu. Sonuç olarak vücut androjen düzeyinin bir göstergesi olan FAI ile AKS arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is the leading cause of mortality and morbidity in the adult male population. After 30 years of age, testosterone and dehydroepiandrosterone (DHEAS) levels start to decline. These hormones are considered as protective factors for coronary artery disease. Therefore, decreased levels of these hormones may be associated with increased risk of acute coronary syndromes. The aim of this study, is to investigate the possible association between free androgen index (FAI), the levels of testosterone, DHEAS and the acute coronary syndromes. We included 73 acute coronary syndome patients who were admitted to our emergency ward between September 2012 and March 2013, and 63 healthy controls in this study. The levels of hemoglobin, hematocrite, thrombocyte count, troponine, creatine kinase, myoglobulin, fasting blood glucose, BUN, creatinine, blood lipids, FSH, DHEAS, SHBG, estrogen, free and total testosterone were measured in both the patient and control groups. The mean (± SD) ages of the paients and the controls were 58,9±12,2 and 56,9±13,5 respectively, and were statistically similar. Free testosterone (7,81±4,55 vs 6,1±3,27, p=0.014) and LH (5,37±4,2 vs 4,1±2,2, p=0,034) levels of the patients were significantly higher than those of the controls. There was no significant difference between the patients and the controls in terms of FAI (nmol/L), (7,66±3,71 vs 7,16±3,8, p=0,438 ). In conclusion, although free testosteron levels were significantly different between these groups, we failed to demonstrate a meaningful association between these groups regarding FAI