Kadın voleybolcularda omuz rotator kas kuvveti ve üst ekstremite patlayıcı kuvveti ile tek bacak squat testi, y denge testi ve kor endurans test sonuçlarının ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between shoulder rotator muscle strength and upper extremity explosive strength and single leg squat test, y balance test and core endurance test results in women volleyball players
  1. Tez No: 861876
  2. Yazar: MERVE ERGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Omuz eklemi baş üstü aktiviteler sırasında tekrarlayan yükler nedeniyle yaralanmalar için risk altındadır. Omuz patolojileri sadece omuz ekleminde değil kinetik zincirin diğer halkalarındaki bir sorunla da ilişkili olabilir. Baş üstü sporlarda hem optimal performans hem de yaralanmalardan korunmak için iyi bir omuz rotator kas kuvveti dengesi, iyi bir patlayıcı kuvvet, iyi bir kor kuvveti önemlidir. Özellikle kadın sporcular omuz yaralanmaları için risk altındadır. Amaç: Kadın voleybolcularda omuz rotator kas kuvveti, üst ekstremite patlayıcı kuvveti ile tek bacak squat testi, Y denge testi ve kor kuvveti arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 16-40 yaş arası sağlıklı kadın voleybolcular alındı. Katılımcıların omuz internal rotasyon (İR) ve eksternal rotasyon (ER) kuvvetleri, sağlık topu fırlatma testi (STFT), tek bacak squat testi (TBST), Y denge testinin (YDT) superolateral (SL) inferolateral (İL) medial (M) yönleri ve bileşik değeri (YDT-Bil), çift bacak alçaltma testi (ÇBAT) değerlendirildi. Ölçümlerin sonuçları korelasyon ve regresyon analizleri ile incelendi. Bulgular: İR ve TBST arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). İR ve nondominant YDT ile anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Nondominant İR ve dominant YDT-SL, dominant İR ve dominant YDT-İL arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05), diğer yönlerde anlamlı ilişki ve zayıf derecede korelasyon saptandı (p0,05). YDT-M 'nin diğer iki yöne göre YDT-Bil 'i daha fazla açıkladığı bulundu (p0,05). ER ile TBST, YDT, ÇBAT arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). STFT ile TBST ve STFT ile ÇBAT arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: The shoulder joint is at risk for injuries due to repetitive loads during overhead activities. Shoulder pathologies may be related to a problem not only in the shoulder joint but also in other links of the kinetic chain. A good balance of shoulder rotator muscle strength, good explosive power, good core strength are important for both optimal performance and injury prevention in overhead sports. Especially female athletes are at risk for shoulder injuries. Objective: To investigate the relationship between shoulder rotator muscle strength, upper extremity explosive strength and single leg squat test, Y balance test and core strength in female volleyball players. Methods: Healthy female volleyball players aged 16-40 years were included in the study. Shoulder internal rotation (IR) and external rotation (ER) strengths, medicine ball throw test (MBTT), single leg squat test (SLST), superolateral (SL) inferolateral (IL) medial (M) directions and composite score (YBT-CS) of the Y balance test (YBT), and double leg lowering test (DLLT) were evaluated. The results of the measurements were analyzed by correlation and regression analyses. Results: No significant association was found between IR and SLST (p>0.05). No significant association was found between IR and nondominant YBT (p>0.05). No significant association was found between nondominant IR and dominant YBT-SL, dominant IR and dominant YBT-IL (p>0.05), while significant association and weak correlation were found in other directions (p0.05). YDT-M was found to explain YBT-CS more than the other two directions (p0.05). No significant association was found between ER and SLST, YBT, DLLT (p>0.05). No significant association was found between MBTT and SLST also MBTT and DLLT (p>0.05).