Elit kadın voleybolcularda el bilek ve omuz eklemi izokinetik kuvveti ile servis atış ve smaç vuruş hızı ilişkisi
The correlatıon between service speed and spike speed with wrist and shoulder joint isokinetic strength in elite female volleyball players
- Tez No: 526373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. TAMER SÖKMEN, DR. CENGİZ AKARÇEŞME
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, kadın voleybolcuların izokinetik el bileği ve omuz kuvveti ile servis atış ve smaç vuruş hızı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 34 kadın voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. Voleybolcuların el bileği ve omuz kuvvetleri izokinetik dinamometre ile, servis atış ve smaç vuruş hızları pocket radar gun aleti ile belirlenmiştir. Voleybolcuların izokinetik el bileği ve omuz kuvveti ile servis ve smaç hızı arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Yapılan istatiksel analiz sonucunda, kadın voleybolcuların el bilek ve omuz izokinetik kuvveti ile servis ve smaç hızları arasında anlamlı bir ilişki belirlenmezken, el bileği ile omuz izokinetik kuvvetleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuçlarla voleybolcuların servis ve smaç hızlarının üst ekstremite kuvvetleri ile ilişkili olduğu bilinmesine rağmen, yalnızca el bileği yada yalnızca omuz kuvvetinin servis atış ve smaç vuruş hızını arttırmadığı, tüm üst ekstremite ve hatta gövde kaslarının da etkisiyle gerçekleştiği söylenebilir. Bu durum göz önüne alınarak, voleybolcuların servis atış ve smaç vuruş hızlarını geliştirebilmek için el bileği ve omuz kuvvetine ilaveten diğer değişkenleri de (tüm üst ekstremite ve gövde kaslarınında kuvvetlendirilmesi, vuruş tekniğinin geliştirilmesi vb.) geliştirmeleri gerektiği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler Voleybol, smaç hızı, servis hızı, el bileği kuvveti, omuz kuvveti, izokinetik kuvvet
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between woman voleyball players' isokinetic wrist and shoulder strenght and their spike and serve speeds. 34 woman voleyball player participated in the study voluntarily. The wrist and shoulder strenght of the players is defined with isokinetic dynamometer whereas the speed of their spike and the serve is estimated with pocet radar speed gun equipment. Pearson correlation analysis was used to calculate the relationship between players' isokinetic wrist and shoulder strenght and their spike and serve speeds. As a result of the statistical analysis, no meaningful relationship was found out between the wrist and the shoulder isokinetic strenght and the speed of the serve and the spike. However, a positive correlation was found out between the wrist and the shoulder isokinetic strenght. Consequently, though it has been known that the speed of the spike and the serve is positively correlated with upper extremity forces, it is said that just the wrist and the shoulder isokinetic strenght does not improve the serve and spike speed and actualizes though the effect of all upper extremity and even body muscles. Taking this situation into consideration, it can be suggested that in order to develop voleyball players' spike and serve speed, together with wrist and shoulder strenght, all other variables (such as enforcing all upper extremity forces and body muscles and improving strike techniques) need to be improved. Key Words :Voleyball, spike speed, serve speed, wrist strenght, shoulder strenght, isokinetic strenght