7. sınıf öğrencilerinin dijital vatandaşlık kavramının alt boyutlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examination and evaluation of 7th grade students' opinions on the sub-dimensions of the digital citizenship concept
- Tez No: 861887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerinin dijital vatandaşlık kavramının alt boyutlarına ilişkin görüşlerini incelenmek ve değerlendirmektir. Bu kapsamda il merkezi ve kasabadaki öğrencilerle çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2021- 2022 eğitim-öğretim yılında Nevşehir ilinde 7. sınıfta öğrenim görmekte olan 30 kasaba okulu ve 30 merkez okulu olma üzere 60 öğrenciden oluşmaktadır. Bu çalışma, nitel yöntemden yararlanılarak yapılan bir vaka incelemesidir. Araştırma aşamasında yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. İçerik analizi yöntemiyle araştırmadan elde edilen veriler çözümlenerek ana temalar oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgulara göre kasaba ve merkez okullarındaki öğrenciler arasında birbirine yakın sonuçların ortaya çıktığı görünmektedir. Araştırma kapsamında görüşlerine başvurulan öğrenciler, dijital erişim boyutuna dair en çok eğitim ve eğlence amaçlı internete eriştiklerini belirtmişler; ayrıca e-devlet ve MHRS gibi resmi kurum uygulamalarına erişmek için de internet kullandıklarını ifade etmişlerdir. Dijital ticaret boyutu açısından öğrenciler en çok internet alışverişi yaptıklarını, ürünleri karşılaştırdıklarını ve ürün yorumlarını dikkate aldıklarını söylemişlerdir. Dijital iletişim boyutunda ise öğrenciler internet üzerinden iletişim kurduklarını, sosyal medya hesaplarına sahip olduklarını ve iletişim kurarken kısaltmalar ve emojilerden faydalandıklarını belirtmişlerdir. Dijital okuryazarlık boyutu ile ilgili öğrenciler en fazla sanal dünyada karşılaştıkları bilgileri sorguladıklarını ve internetin verimli kullanımına yönelik bir eğitim almadıklarını söylemişlerdir. Dijital etik boyutuna dair belirtilen görüşlere bakıldığında öğrencilerin en çok izin almadan başkasına ait içerikleri paylaşmadıkları cevabını verdikleri görülmektedir. Ayrıca öğrencilerin etik ve telif hakkı gibi kavramları da bilmedikleri ortaya çıkmaktadır. Dijital kanun boyutu konusunda öğrenciler sosyal medyada yapılan paylaşımların suç unsuru olabileceğini bildiklerini ifade etmişlerdir. Dijital haklar ve sorumluluklar boyutu açısından bakıldığında, öğrencilerin internet ortamında haksızlığa uğradıklarında başvurabilecekleri mercileri bildiklerini söyledikleri görülmektedir. Dijital sağlık boyutu ile ilgili gelen görüşlere bakıldığında öğrencilerin temel ihtiyaçlarını ve arkadaşlarını/ailelerini internete tercih ettikleri, sanal ortamlarda uzun süre geçirdiklerinde sağlıklarının olumsuz etkilendiği ve elektronik bir cihazı bırakmaları istendiğinde sinirlendikleri görülmektedir. Son boyut olan dijital güvenlik ile ilgili gelen görüşlere bakıldığında, öğrencilerin en çok internette karşılaştıkları herhangi bir bağlantı adresine girmedikleri görülmektedir. Ayrıca öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun kendisini internet ortamında güvende hissetmediği ortaya çıkmaktadır. Öğrencilerin sosyal medya hesapları için aynı şifreyi kullandıkları ve çoğu öğrencinin lisanslı bir anti virüs programı kullanmadığını belirttiği görülmektedir. Ücreti ödenmiş bir anti virüs programından yararlandığını ifade eden öğrencilerin tamamı il merkezinde öğrenim görmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine and evaluate the views of 7th grade students on the sub-dimensions of the concept of digital citizenship. In this context, we worked with students in the city center and town. The study group of the research consists of 60 students, 30 from town school and 30 from central school, who are studying in the 7th grade in Nevşehir in the 2021-2022 academic year. This study is a case study using the qualitative method. During the research phase, data were collected through a semistructured interview form. The main themes were formed by analyzing the data obtained from the research with the content analysis method. According to the findings obtained as a result of the research, it is seen that the results are close to each other among the students in the town and central schools. The students whose opinions were asked within the scope of the research stated that they mostly access the internet for educational and entertainment purposes regarding the digital access dimension; they also stated that they use the internet to access official institution applications such as e-government and MHRS. In terms of digital commerce dimension, students said that they mostly shop online, compare products and take product comments into consideration. In the digital communication dimension, the students stated that they communicate over the internet, have social media accounts, and use abbreviations and emojis while communicating. Regarding the digital literacy dimension, the students said that they mostly questioned the information they encountered in the virtual world and they did not take a course for the efficient use of the internet. Considering the opinions about the digital ethics dimension, it is seen that the students mostly give the answer that they do not share the content of someone else without permission. In addition, it is revealed that the students do not know the concepts such as ethics and copyright. Regarding the digital law dimension, the students stated that they knew that sharing on social media could be a criminal element. In terms of digital rights and responsibilities, it is seen that students say that they know the authorities they can apply to when they are wronged on the internet. Considering the opinions about the digital health dimension, it is seen that students prefer their basic needs and friends/family to the internet, their health is negatively affected when they spend a long time in virtual environments and they get angry when they are asked to leave an electronic device. Considering the opinions about the last dimension, digital security, it is seen that most of the students do not enter any link they encounter on the internet. In addition, it is revealed that a large majority of students do not feel safe in the internet environment. It is seen that students use the same password for their social media accounts and most students state that they do not use a licensed anti-virus program. All the students who stated that they benefited from a paid anti-virus program are studying in the city center.