Soruşturmalarda adli antropolojinin uygulanabilirliği
Applicability of forensic anthropology in investigations
  1. Tez No: 861930
  2. Yazar: HANİFE AKBACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN İBRAHİM ÖĞÜNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Adli antropoloji; adli olaylarda kimliği belirlenemeyen iskelet kalıntılarının antropolojik yöntemler ile kimliklendirilmesidir. Bu tez çalışmasının amacı adli olaylarda görev alan kolluk personellerinin adli antropoloji ile ilgili bilgi düzeyini ele almak, adli antropolojiye bakış açılarını ve adli olaylarda adli antropologların yer alması konusunda düşüncelerini değerlendirmektir. Çalışma üç ana başlık altında otuz üç anket sorusundan oluşmaktadır. Bu çalışma Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı Kriminal Laboratuvar ve Olay Yeri İnceleme Birimi' inde görevli 149 kolluk kuvvet personeline uygulanmıştır. Anket sonuçları istatiksel analiz ile değerlendirilmiştir. Kolluk personelleri olay yeri incelemelerinde adli antropologların görev almasını istemektedir. Adli antropologların adli olaylarda görev almasının adli vakaların daha net aydınlatılmasına katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Adli antropolojik olaylarda adli antropologların görev alması kolluk kuvvetlerine ve olayların daha net aydınlatılmasında pozitif yönde bir fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Forensic anthropology is the identification of unidentified skeletal remains in forensic cases by anthropological methods. The aim of this thesis is to examine the level of knowledge about forensic anthropology of law enforcement personel involved in forensic cases, to evaluate their perspectives on forensic anthropology and their thoughts on the involvement of forensic anthropologists in forensic cases. The study consists of thirty-three survey questions under three main heading. This study was applied to 149 law enforcement personnel working in the Criminal Laboratory and Crime Scene Investigation Unit of the Gendarmerie General Command. Survey results were evaluated by statistical analysis. Law enforcement personnel want forensic anthropologists to be involved in crime scene investigations. It is thought that the involvement of forensic anthropologists in forensic cases will contribute to the clarification of forensic cases more clearly. The involvement of forensic anthropologists in forensic anthropological incidents will provide a positive benefit to law enforcement agencies and to clarify the incidents more clearly.