Rejeneratif ve nonrejeneratif anemili köpeklerde serum hepsidin konsantrasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of serum hepcidin concentration in dogs with regenerative and nonregenerative anaemia
- Tez No: 861937
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VOYVODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Hepsidin, demir metabolizmasının düzenlenmesindeki temel hormondur. Bu çalışmada anemili köpeklerde serum hepsidin konsantrasyonun durumunun belirlenmesi, rejeneratif ve nonrejeneratif anemili köpeklerde bu hormonun serum konsantrasyonunun karşılaştırılması ve retikülosit sayısı ve aneminin şiddeti ile serum hepsidin konsantrasyonu arasındaki ilişkilerin ortaya konulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne getirilen 20 sağlıklı (kontrol) ve verileri dikkate alınan 47 anemili toplam 67 köpek değerlendirildi. Klinik muayenede anemi ile ilişkili bulgular gösteren hastaların hemogram sonuçlarından aneminin varlık ve şiddeti; absolut retikülosit sayısı değerlendirilerek aneminin tipi (rejeneratif ve nonrejeneratif) belirlendi. Serum hepsidin konsantrasyonu tür spesifik ELISA kiti ile ölçüldü. Belirtilen parametrelerin ölçümü bir kez yapıldı. Gruplar arası karşılaştırmalar ve korelasyonlar, uygun parametrik ve nonparametrik testlerle gerçekleştirildi. Bulgular: Rejeneratif anemi grubunun ortalama HCT değeri (%23,4) nonrejeneratif anemi grubu köpeklerin değerinden (%27,7) düşük, ortalama absolut retikülosit sayısı ise yüksek bulundu (135,2 x103/µL vs. 49,9 x103/µL). Sağlıklı (71,00 ng/mL) ile anemik (70,70 ng/mL) ve rejeneratif (68,82 ng/mL) ile nonrejeneratif anemili (71,60 ng/mL) köpeklerin ortanca serum hepsidin konsantrasyonları arasındaki farklar istatistiksel anlamlı değildi. Rejeneratif anemili köpeklerde serum hepsidin konsantrasyonu ve absolut retikülosit sayısı arasında pozitif zayıf korelasyon (r=0,48) olduğu belirlendi. Sonuç: Köpeklerde serum hepsidin konsantrasyonun aneminin tipi ve şiddetine göre anlamlı farklılıklar göstermediği, rejeneratif anemide serum hepsidin konsantrasyonu ve absolut retikülosit sayısı arasında pozitif zayıf korelasyon dışındaki korelasyonların göz ardı edilebilecek düzeyde olduğu belirlendi. Köpeklerde serum hepsidin konsantrasyonun aneminin tipi ve şiddetine göre durumunun, serumda akut faz proteinler ve proinflamatuar sitokin konsantrasyonları altında değerlendirilmesinin yararlı olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Hepcidin is the main hormone in the regulation of iron metabolism. In this study, it was aimed to determine the status of serum hepcidin concentration in dogs with anaemia, to compare the serum concentration of this hormone in dogs with regenerative and nonregenerative anaemia and to reveal the relationships between reticulocyte count and severity of anaemia and serum hepcidin concentration. Material and Methods: Fort this purpose, a total of 67 dogs, 20 healthy (control) and 47 dogs with anemia whose data were considered, presented to Aydın Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital were evaluated. The presence and severity of anemia were evaluated from the hemogram results of patients who show anemia-related findings during clinical examination; the type of anemia (regenerative or non-regenerative) was determined by evaluating the absolute reticulocyte count. Serum hepcidin concentration was measured using a species-specific ELISA kit. Measurement of the specified parameters was carried out once. Between-group comparisons and correlations were performed with appropriate parametric and nonparametric tests. Results: The mean HCT value of the regenerative anemia group (23.4%) was lower than the value of the nonregenerative anemia group dogs (27.7%), and the mean absolute reticulocyte count was higher (135.2 x103/µL vs. 49.9 x103/µL). The differences between median serum hepcidin concentrations of healthy (71.00 ng/mL) and anemic (70.70 ng/mL) and regenerative (68.82 ng/mL) and nonregenerative anemia (71.60 ng/mL) dogs were not statistically significant. A weak positive correlation (r=0.48) was between serum hepcidin concentration and absolute reticulocyte count in dogs with regenerative anemia. Conclusion: It was indicated that serum hepcidin concentration in dogs did not show significant differences according to the type and severity of anemia, and that correlations other than a weak positive correlation between serum hepcidin concentration and absolute reticulocyte count in regenerative anemia were negligible. It was concluded that it would be useful to evaluate the serum hepcidin concentration in dogs according to the type and severity of anemia, under the acute phase proteins and proinflammatory cytokine concentrations in the serum.