Havayolu işletmelerinde performans yönetimi-İstanbul örneği
Performance management in aviation industry-İstanbul case
- Tez No: 861960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARLA ONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, havacılık sektöründe performans yönetimi uygulamalarını kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, havacılık endüstrisinde performans yönetimi stratejilerinin etkinliğini değerlendirmek ve bu stratejilerin işletme performansına etkilerini analiz etmektir. Bu bağlamda, çeşitli havayolu şirketlerinin performans yönetim sistemleri incelenmiş ve bu sistemlerin çalışan üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmada farklı havayolu şirketlerinde farklı pozisyonlarda çalışan 307 kişiye anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen bulgular, çalışanların performans yönetim sistemini faydalı bulduklarını, kişisel gelişimlerine katkıda bulunduğuna inandıklarını, amirleri ile iletişimlerine olumlu etki yaptığını, işlerini daha iyi yapmaya yönelik eksikliklerini görmeye ve gidermeye katkı sağladığını, bu katkıyı sağlamak için işverenin uyguladığı projelerden memnun olduklarını, performans yönetim sisteminin iş akdi fesihlerine, terfi ve ücret zammı uygulamalarına, yıllık izin-mazeret izni uygulamasında kriter olarak kullanıldığını, çalışan ile çalışmayanı ayırt edebildiğine inandıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines performance management practices in the aviation industry in a comprehensive manner. The main purpose of the research is to evaluate the effectiveness of performance management strategies in the aviation industry and to analyze the effects of these strategies on business performance. In this context, the performance management systems of various airline companies were examined and the effects of these systems on the employee were evaluated. In the research, a survey application was made to 307 people working in different positions in different airline companies. The findings obtained showed that employees find the performance management system useful, believe that it contributes to their personal development, has a positive impact on their communication with their supervisors, contributes to seeing and eliminating their shortcomings to do their jobs better, are satisfied with the projects implemented by the employer to provide this contribution, the performance management system is used as a criterion for job termination, promotion and wage increase applications, annual leave-excuse leave application, they believe that it can distinguish between employee and non-employee.