E-Devlet kullanımının demografik değişkenlere göre lojistik regresyon ve CHAID analizi ile incelenmesi
Examining e-Government usage according to demographic variables using logistic regression and CHAID analysis
- Tez No: 861986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bireylerin e-devlet üzerinden kişisel bilgilere erişimde kullanımlarını etkileyen faktörleri lojistik regresyon analizi ve CHAID (Chi-squared Automatic Interaction Detection) algoritması kullanarak incelemek ve elde edilen sonuçlarla birlikte, e-devlet kullanıcı profili oluşturmaktır. Bu tez çalışmasında 2022 yılında gerçekleştirilmiş olan Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması mikro veri seti ele alınmıştır. Türkiye'de e-devlet kullanımını etkileyen faktörler çok yönlü bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada incelenen mikro veri seti kategorik veriler içerdiği için lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca, çalışmaya daha fazla derinlik ve yorum zenginliği katmak için sınıflandırma algoritmalarından biri olan karar ağaçları kullanılmıştır.Türkiye'nin e-devlet kullanımını etkiyen faktörler belirlemek için“e-devlet üzerinden kişisel bilgilere erişim”verileri dikkate alınarak, ikili lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Bu analiz sonucunda, e-devlet kullanımında etkili olan demografik değişkenler ve bu değişkenlerin etkileri araştırılmıştır. Ayrıca e-devlet kullanıcı özellikleri belirlenmiştir. E-devlet kullanımını etkileyen faktörler karar ağaçları ile ele alınmıştır. E-devlet kullanım durumunu en iyi açıklayan değişkenlerin neler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors influencing individuals' use of personal information access through e-government services in Turkey using logistic regression analysis and the CHAID (Chi-squared Automatic Interaction Detection) algorithm. Additionally, the study aims to create an e-government user profile based on the results obtained. In this thesis study, the micro dataset of the Household Information Technologies Usage Survey conducted in 2022 has been utilized. The factors influencing e-government usage in Turkey have been examined comprehensively. Logistic regression analysis was employed due to the categorical nature of the micro dataset used in the study. Additionally, decision trees, a classification algorithm, were utilized to add more depth and interpretative richness to the study. To identify the factors influencing the use of e-government in Turkey, the data on“access to personal information through the e-government portal”were examined using binary logistic regression analysis. As a result of this analysis, demographic variables influencing e-government usage and their effects have been investigated. Additionally, e-government user characteristics have been determined. The factors influencing e-government usage have been examined using decision trees. The variables that best explain the state of e-government usage have been identified