Erken postpartum dönemde annelik hüznü görülmesini etkileyen faktörler
Factors Affectıng Of The Postpartum Blues In The Early Postpartum Perıod
  1. Tez No: 861994
  2. Yazar: SONGÜL BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışma, erken postpartum dönemde annelik hüznü görülmesini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla prospektif olarak yapılmıştır. Örneklemi, Ankara İli Yenimahalle ilçesindeki Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı, doğum yapmış 190 anne oluşturmuştur. Veriler postpartum 3., 6. ve 14. günlerde Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Sonrası Bilgi Formu ve Günlük Deneyimler Anketi kullanılarak ve online olarak Google Forms aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyon Analizi, ANOVA Testi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Annelerin negatif duygulanım puanları 3. ve 6. günde yüksek (53.97±1.57-60.78±1.76), 14.
Özet (Çeviri)
The study was conducted prospectively to determine the factors affecting the occurrence of maternity blues in the early postpartum period. The sample consisted of 190 mothers who gave birth and registered to Family Health Centres in a district of Ankara province. Data were collected on the 3rd, 6th and 14th postpartum days with the the Descriptive Information Form, Postpartum Information Form and Daily Experiences Questionnaires, and online via Google Forms. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, ANOVA test and multiple linear regression analysis were used to evaluate the data.