Behice Boran'da ekonomi-toplumsal yapı ilişkisi
The relationship between economy and social structure in Behice Boran
- Tez No: 862067
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ZABUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türk sosyoloji tarihinde önemli bir isim olan Behice Boran, Türkiye'de toplumsal yapı konusunda çalışmalar yapan bir isimdir. 1940'lı yıllarda ortalama on yıl süren akademik hayatında yaptığı alan araştırmalarıyla Türk sosyolojisine yeni bir boyut kazandırmıştır. Behice Boran Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde görev yaptığı tarihlerde öğrencileriyle birlikte köy ve kentlerde saha çalışmaları yapmış ve bu çalışmaları neticesinde Türkiye'nin toplumsal yapısını ortaya koyarak, ülkesini muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için gerekenin ne olduğunu bilimsel metotla çözmek istemiştir. Bu tez çalışmasında Behice Boran'ın sosyolog kimliği ile yapmış olduğu çalışmalar üzerinde durulmuştur. Tezin ilk bölümünde problem durumu ve sınırlılıklar belirlenmiştir. İkinci bölümde çalışmanın yöntemi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Boran'ın hayatı ve eserleri üzerinde durulmuştur. Tez çalışmasının dördüncü bölümünde Behice Boran'ın sosyoloji disiplininde yapmış olduğu çalışmalar üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde ise Boran'ın ekonomi ve toplumsal yapı arasında kurduğu ilişki ele alınmıştır. Tezin altıncı bölümünde ise Boran'ın Türk sosyolojisine getirmiş olduğu yenilikler ve katkıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Behice Boran an important name in the history of Turkish Sociology, is a person who works on social structure in Turkey. She brought a new dimension to Turkish Sociology with her field researches in her academic life, which lasted an average of ten years in the 1940s. Behice Boran carried out field studies in villages and cities with her students during the years she worked at the Faculty of Language, History and Geography, and as a reseult of these studies, she wanted to find out what it takes to raise her country to the level of contemporary civilizations, with the scientific method, by revealing the social structure of Turkey. In this thesis, the studies that Behice Boran has done with her sociologist identity are emphasized. In the first part of the thesis, the problem situation and limitations were determined. The second chapter focuses on the method of the study. In the third chapter, Boran's life and works are emphasized. In the fourth part of the thesis, Behice Boran's studies in the discipline of Sociology are emphasized. In the fifth chapter, the relationship that Boran has established between economy and social structure is discussed. In the sixth part of the thesis, Boran's innovations and contributions to Turkish Sociology are evaluated.