Türkiye Cumhuriyeti'nde Montreux Boğazlar Sözleşmesi'nin eğitimde anlatım ve ele alınış biçimlerinin tarihsel boyutu
The historical dimension of the way the Montreux Straits Convention is explained and handled in education in the Republic of Turkey
  1. Tez No: 862077
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA KILIÇ TIKIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Montreux Boğazlar Sözleşmesi konusu hem Türk tarihi açısından hem de Türk dış politikası açısından büyük önem arz etmektedir. Çalışmamız, Montreux Boğazlar Sözleşmesinin imzalanmasının ardından Türk eğitim müfredatına girişi ile farklı eğitim düzeylerinde ve özellikle lise düzeyi okullarda okutulan tarih ders kitaplarındaki içerikler ve kazanımlar incelenmiştir. Araştırmamızda betimsel tarama yöntemin yanı sıra nitel araştırma yöntemi birlikte kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda Türk tarih eğitimi ve Türk dış politikası gereği Montreux Boğazlar Sözleşmesi'nin yıllara göre tarih ders kitaplarında içeriğinin sabit kaldığı saptanmıştır. Türk eğitim programında kazanımlar ve müfredatlar doğrultusunda konunun daha kapsamlı anlatılması ve öğrencilerin bu konu hakkında daha fazla bilgilendirilmesinin gerekliliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Montreux Straits Convention is of great importance both in terms of Turkish history and Turkish foreign policy. In our study, after the signing of the Montreux Straits Convention, its introduction into the Turkish education curriculum and the contents and achievements in history textbooks taught at different levels of education, especially at high school level schools, were analyzed. In addition to the descriptive survey method, qualitative research method was used in our research. At the end of the study, it was determined that the content of the Montreux Straits Convention has remained constant in history textbooks over the years due to Turkish history education and Turkish foreign policy. It was determined that the subject should be explained more comprehensively in line with the achievements and curricula in the Turkish education program and that students should be informed more about this subject.