Taşımalı ortaokul öğrencilerinin okul bağlılıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining school engagement of transported secondary school students in terms of various variables
  1. Tez No: 862082
  2. Yazar: FİLİZ ARLIER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Okul bağlılığı eğitimin hedeflerinin gerçekleştirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Öğrencilerin okul bağlılık düzeylerinin yüksek olması okul başarısını, okula devamı, motivasyonu, öğrenmeye istekli olmayı, okul kurallarına uymayı daha birçok olumlu davranışı beraberinde getirmektedir. Taşımalı eğitim ise Türkiye şartlarında eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması adına kaçınılmaz bir sonuçtur. Günümüzde taşımalı eğitime dahil olan öğrenci sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple taşımalı öğrencilerin okul bağlılık düzeylerinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, taşımalı ortaokul öğrencilerinin okul bağlılıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma nicel bir araştırma olup genel tarama modeli olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Çorum İli Bayat ilçesinde öğrenim gören 198 (102 Erkek-96 Kız) taşımalı öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler cinsiyet, sınıf düzeyi, taşınma yılı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, okul başarı düzeyi ve taşınma mesafesi açısından değişkenlik göstermektedir. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin cinsiyet, sınıf düzeyi, taşınma yılı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, okul başarı düzeyi ve taşınma mesafesi ile ilgili bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Öğrencilerin okul bağlılıklarını belirlemek için ise Fredericks, Blumenfeld, Friedel ve Paris (2005) tarafından geliştirilmiş, Akın, Demirci, Sarıçam, Usta, Yalnız ve Yıldız (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılmış ”Okul Bağlılığı Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS 27.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Veriler analiz edilirken betimsel istatistikler, bağımsız T testi, ANOVA analizi ve LSD testi yapılmıştır. Verilerin analizinden elde edilen bulgulara göre taşımalı ortaokul öğrencilerinin okul bağlılıklarının cinsiyete, sınıf düzeyine, baba eğitim durumuna ve okul başarı düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği; anne eğitim durumuna, taşınma yılına, taşınma mesafesine göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
School engagement is very important for achieving the goals of education. The highest level of the school engagement effects achievement, attending school, motivation, willingness to learning, obeying the school rules and other positive behaviours. Transported education is inevitable result to provide the equality of opportunity in education in Turkey. Todays, the number of the students who are transported is pretty much. Therefore, examining school engagement of the transported students becomes more of an issue. Accordingly, the aim of this study is to examine school engagement of transported secondary school students in terms of various variables. This study is a quantitative research. Relational screening model was used from general screening method from quantitative data. The research group consists of 198 (102 male-96 female) transported students who are studying in secondary schools in Çorum /Bayat in 2017-2018 education year. The students are different in terms of gender, class level, year of transportation, mother educational status, father educational status, school achievement level, distance of transportation. The 'Personal Information Form' prepared by the researcher was used to collect data about students' gender, class level, year of transportation, mother educational status, father educational status, school achievement level, distance of transportation. '' School Engagement Scale'' was developed by Fredericks, Blumenfeld, Friedel ve Paris (2005) and was adapted in Turkish by Akın, Demirci, Sarıçam, Usta, Yalnız ve Yıldız (2013) was used to collect data about students' school engagement. Statistical analysis of the data was performed by using SPSS 27.0 package program. Descriptive statistics, Independent T test, ANOVA analysis and LSD test were performed and analyzed. According to the results of the analysis, It was observed that there was a significant difference in the scores of transported secondary school students for school angagement according to gender, class level, father educational status and school achievement level. It was observed that there wasn't a significant difference in the scores of transported secondary school students for mother educational status, year of transportation, distance of transportation.