Orta Çağ Türk tarihinde askeri terimler, kavramlar ve ifadeler öğretimi
Teaching military terms, concepts and expressions in medieval Turkish history
  1. Tez No: 862083
  2. Yazar: EZGİ EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya üzerinde her millet çeşitli özellikleri ile tanınırken Türk milleti güçlü askeri yapıları ve ordularıyla tanınmıştır. Türkler, askeri ve ordu düzeni açısından en sistematik toplumdur. Bu bağlamda ulusların tarihinde savaşların önemli bir yeri olması nedeniyle çok sayıda askeri terim ve kavram kullanılmıştır. Orta Çağ Türk tarihi araştırmacılarının karşılaştığı meselelerden birisi mevcut kaynaklarda geçen terimlerin karışık şekilde kullanılmış olmasıdır. Bu çalışmada Orta Çağ Türk tarihinde kullanılmış olan askeri terim ve kavramlar analiz edilerek okuyucuya aktarılması amaçlanmıştır. Bu genel amaç çerçevesinde askeri terimlerin tekamülü için doküman incelemesi yapılmıştır. Araştırmanın nihayetinde Orta Çağ Türk Devletleri'nde kullanılan terimler ve kökenleri araştırılmış, karışık halde kullanılan terim ve kavramların belli bir çerçevede sınırlandırılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While every nation in the world is known for its various characteristics, the Turkish nation is known for its strong military structures and armies. Turks are the most systematic society in terms of military and army organisation. In this context, since wars have an important place in the history of nations, many military terms and concepts have been used. One of the problems faced by researchers of medieval Turkish history is the confused use of terms in existing sources. In this study, it is aimed to analyse the military terms and concepts used in medieval Turkish history and to convey them to the reader. Within the framework of this general objective, a document analysis has been conducted for the development of military terms. At the end of the research, the terms used in the medieval Turkish states and their origins were investigated, and it was determined that the terms and concepts used in mixed form could be limited within a certain framework.