Çocuk kliniğinde lomber ponksiyon (LP) yapılmış olan hastaların lp endikasyonları, klinik bulguları, kraniyal görüntüleme ve laboratuvar sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 862124
  2. Yazar: HACER ÖZTÜRK AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ŞAHİN, DR. BERKER OKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, çocuk kliniğinde lomber ponksiyon yapılmış olan hastaların başvuru şikayetleri, demografik özellikleri, klinik bulguları, lomber ponksiyon endikasyonları, ilgili konsültasyonlar, beyin görüntüleme bulguları ve laboratuvar sonuçları ile beyin omurilik sıvısı (BOS) bulgularını retrospektif olarak değerlendirerek, anlamlı patolojik BOS bulguları ile diğer değişkenler arasındaki korelasyonu araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Hasta grubu SBÜ Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği' nde 01.11.2017-01.11.2022 tarihleri arasında herhangi bir endikasyon ile lomber ponksiyon yapılan 153 çocuk vakasından oluşturuldu. Bu tarihler arasında çocuk acil, çocuk yatan hasta servisleri ve yoğun bakım ünitesinde lomber ponksiyon uygulanan 1 ay - 18 yaş arası hastalar gruba dahil edildi. Hastaların başvuru şikayetleri, klinik bulguları, demografik özellikleri, lomber ponksiyon endikasyonları, laboratuvar bulguları, beyin görüntüleme bulguları, konsültasyon sonuçları ile BOS bulguları hastane bilgi yönetim sisteminden elde edildi. Sonuçlar istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 153 hastadan anlamlı patolojik BOS bulgusu saptanan vaka sayısı 41 (%26,8) iken saptanmayan hasta sayısı ise 112 (%73,2) idi. Bu iki grup karşılaştırıldığında BOS' ta anlamlı patolojik bulgu saptananlarda fizik muayenede meningeal irritasyon bulguları olan Kernig ve Brudzinski bulgusu ile ense sertliğinin anlamlı düzeyde yüksek oranda pozitif olduğu saptandı. Laboratuvar incelemelerinde ise tam kan sayımı, kan gazları, biyokimyasal değerlerin sonuçları karşılaştırıldığında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken prokalsitonin düzeyi patolojik BOS bulgusu saptanan grupta istatiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. SONUÇ: Çalışmamız, serum prokalsitonin değerinin yüksek olduğu olgularda merkezi sinir sistemi enfeksiyonunun daha yüksek olasılıkla olabileceğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Beyin omurilik sıvısı, lomber ponksiyon, menenjit, merkezi sinir sistemi enfeksiyonu, prokalsitonin.
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of this study is to retrospectively evaluate the admission complaints, demographic characteristics, clinical findings, lumbar puncture indications, consultation, cranial imaging findings, laboratory results and cerebrospinal fluid (CSF) findings of the pediatric patients who underwent lumbar puncture and investigate the correlation between significant pathological CSF findings and other variables. MATERİAL AND METHOD: The patient group includes 153 children who underwent lumbar puncture with any indication recorded between 01.11.2017 and 01.11.2022 at University of Health Science Sultangazi Haseki Training and Research Hospital Pediatric Clinic. Patients aged between 1 month and 18 years who underwent lumbar puncture in the pediatric emergency, pediatric inpatient service, and intensive care unit between these dates were included in the group. The patients' admission complaints, clinical findings, demographic characteristics, lumbar puncture indications, laboratory findings, cranial imaging findings, consultation results and CSF findings were obtained from the hospital information management system. RESULTS: Among the 153 patients included in the study, the number of cases with significant pathological CSF findings was 41 (26.8%), while the number of patients without detection was 112 (73.2%). When these two groups were compared, it was found that Kernig's sign, Brudzinski's sign and nuchal rigidity which are signs of meningeal irritation, were significantly higher on physical examination in those with significant pathological findings in CSF. In laboratory examinations, when the results of complete blood count, blood gases and biochemical values were compared, no statistically significant difference was detected between the two groups, while procalcitonin level was statistically significantly higher in the group with pathological CSF findings. The results were compared using statistical methods. CONCLUSİON: Our study showed that central nervous system infection may be more likely in cases with high procalcitonin values. KEYWORDS: Central nervous system infection, cerebrospinal fluid, lumbar puncture, meningitis, procalcitonin.