Bütçe açıkları ile makro ekonomik göstergeler arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between budget deficit and macroeconomic indicators
  1. Tez No: 862146
  2. Yazar: MOHANAD MOHSİN ALİ ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, bütçe açıkları ile makroekonomik faktörler arasındaki etkileşimi, Türkiye özelinde, incelemeyi amaç edinmiştir. Çalışmada, bütçe açıkları ile bazı makroekonomik faktörlerin 2006-2023 dönemi aralığındaki aylık verileri kullanılmıştır. Bu veriler, çalışmanın amacı doğrultusunda oluşturulan hipotezleri test etmek amacıyla VAR analizine tabi tutulmuştur. Analizlerden elde edilen bulgulara göre; kısa dönemde, bütçe açıklarının enflasyonu, faiz oranlarını ve dolar kurunu, işsizlik oranlarının ise bütçe açıklarını etkilediği, sanayi üretim endeksi ile bütçe açıkları arasında da yine kısa dönemde karşılıklı etkileşim olduğu sonucuna varılmıştır. Uzun dönemli ilişkilerin incelendiği analizlerin istatistiki açıdan anlamlı bulunan sonuçlarına göre; bütçe açıkları, sanayi üretim endeksi dışındaki tüm değişkenleri pozitif ya da negatif olarak etkilemekte, bununla birlikte kendisinden, istihdam oranlarından, sanayi üretim endeksinden, işsizlik oranlarından ve dolar kurundan ise etkilenmektedir. Çalışmada elde edilen bulguların ilgili taraflara faydalı bilgiler sunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the interaction between budget deficits and macroeconomic factors, specifically in Turkey. In the study, monthly data of budget deficits and some macroeconomic factors for the period 2006-2023 were used. These data were subjected to VAR analysis to test the hypotheses created in line with the purpose of the study. According to the findings obtained from the analysis, it has been concluded that budget deficits affect inflation, interest rates and dollar exchange rates, and unemployment rates affect budget deficits, and that there is also a mutual interaction between the industrial production index and budget deficits in the short term. According to the statistically significant results of the analyzes examining long-term relationships, budget deficits affect all variables except the industrial production index positively or negatively, and are also affected by itself, employment rates, industrial production index, unemployment rates and the dollar exchange rate. It is thought that the findings obtained in the study provide useful information to relevant parties.