Sarkoptik uyuzlu köpeklerde dermatoskopik bulgular
Dermotoscopic findings in dogs with sarcoptic mange
  1. Tez No: 862160
  2. Yazar: ŞÜKRÜ CAN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Sarkoptik uyuz uzun yıllardır bilinmekte ve araştırılmaktadır. Gelişen teknoloji ile tanı ve incelemelerde kullanılan cihazların sayısı da artmaktadır. Bu çalışmada sarkoptik uyuzlu köpeklerde dermatoskopik bulguların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın hayvan materyalini, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne kaşıntı, alopesi, eritem, kepeklenme, hiperpigmentasyon ve kabuklanma gibi şikayetler ile getirilen 1-9 yaş arasındaki, farklı ırk ve cinsiyetten toplam 15 sarkoptik uyuzlu köpek oluşturdu. Sarkoptik uyuz tanısı, alınan deri kazıntılarının mikroskobik incelemesinde etkenlerin görülmesiyle konuldu. Sarkoptik uyuzlu köpeklerin dermatoskopik muayenesinde vasküler yapıların morfolojisi/düzeni, derideki pullanma paternleri, deride renk değişimleri, kıl folikülünde meydana gelen anormallikler ve diğer lezyonlar değerlendirildi. Çalışma kapsamında elde edilen dermatoskopik bulguların istatistiksel olarak popülasyon içindeki frekans (f) ve yüzde değerleri (%) bulundu. Bulgular: Yapılan dermatoskopik muayene sonucunda çalışmaya dahil edilen köpeklerin 10 (%66)'unda sarı-beyaz kabuklu alanlar, 7 (%46)'sinde zayıf ince kıllar, 7 (%46)'sinde ince sarmal kıllar, 5 (%33)'inde ağaçlaşan kırmızı çizgiler, 3 (%20)'ünde foliküler infundubulumun sarı-kahverengi materyal ile tıkanması, 3 (%20)'ünde kıl halkaları, 2 (%13)'sinde sarkoptik uyuz akarı görüldü. Sonuç: Bu çalışma köpeklerde sarkoptik uyuz tanısında, paraziter etkenin yoğunluğunun ve deri yüzeyindeki parazit sayısının dermatoskopi yönteminin duyarlılığını etkileyebildiğini ve dermatoskopinin doğruluğunu değerlendirecek prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu gösterdi. Ayrıca dermatoloji vakalarında oynayabileceği rolün ortaya konulabilmesi için, dermatoskopinin daha geniş çalışmalar ile değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Sarcoptic scabies has been known and researched for many years. With the developing technology, the number of devices used in diagnosis and investigations is also increasing. The aim of this study was to evaluate dermatoscopic findings in dogs with sarcoptic mange. Material and Methods: The animal material of the study consisted of a total of 15 dogs with sarcoptic mange of different breeds and sexes, aged 1-9 years, brought to Aydın Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital Internal Medicine Clinic with complaints of itching, alopecia, erythema, dandruff, hyperpigmentation and crusting. Sarcoptic mange was diagnosed by microscopic examination of skin scrapings. In the dermatoscopic examination of dogs with sarcoptic mange, the morphology/order of vascular structures, scaling patterns on the skin, skin color changes, abnormalities in the hair follicle and other lesions were evaluated. The frequency (f) and percentage values (%) of the dermatoscopic findings obtained within the scope of the study were found statistically in the population. Results: As a result of the dermatoscopic examination, 10 (66%) of the dogs included in the study had yellow-white crusted areas, 7 (46%) had weak fine hairs, 7 (46%) had fine spiral hairs, 5 (33%) had arborescent red lines, 3 (20%) had obstruction of the follicular infundubulum with yellow-brown material, 3 (20%) had hair rings, 2 (13%) had sarcoptic mange mite. Conclusion: This study showed that the density of the parasitic agent and the number of parasites on the skin surface may affect the sensitivity of dermatoscopy in the diagnosis of sarcoptic mange in dogs and that prospective studies are needed to evaluate the accuracy of dermatoscopy. It was also concluded that dermatoscopy should be evaluated in larger studies to determine its role in dermatology cases