Bipolar bozukluğu olanlar ve birinci derece yakınlarında aksonal dejenerasyonla ilgili belirteçler, bilişsel işlevler ve ak madde ilişkisi
The relationship among the serum markers of axonal degeneration, cognitive functions and white matter in subjects with bipolar disorder and their first degree relatives
  1. Tez No: 862164
  2. Yazar: BURCU KÖK KENDİRLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bipolar Bozukluk (BPB) bilişsel işlev kaybının bulunduğu, yeti yitimine neden olan önemli bir hastalıktır. Bilişsel işlev kaybının etyopatogenezinde aksonal dejenerasyonun olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın amacı BPB'de olası aksonal dejenerasyonu gösteren serum belirteçleri ile bilişsel işlevlerin sağlıklı kontrol (SK) ve hasta yakınları ile karşılaştırılmasıdır. Çalışma kesitsel ve karşılaştırmalı olarak dizayn edilmiş olup 18-50 yaş arası katılımcılardan oluşturulmuştur. 50 BPB-I tanılı hasta, 42 BPB tanılı bireyin akrabası ve 53 SK çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların serum kitinaz-3 benzeri protein 1 (YKL-40), çözünür ürokinaz plazminojen aktivatör reseptörü (suPAR), büyüme ile ilişkili protein-43 (GAP-43), nörofilament hafif zinciri (NfL) ve drebrin ölçümleri yapılmış ve nörobilişsel testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bipolar Disorder (BD) poses a significant risk of disability and cognitive decline, potentially linked to axonal degeneration. This study aims to assess serum markers associated with axonal degeneration and cognitive functions in BD patients, healthy controls (HC), and relatives of BD patients. In this cross-sectional comparative study involving participants aged 18-50, we examined fifty BD-I patients, 42 BD patient relatives, and 53 HC. Serum levels of chitinase-3-like protein 1 (YKL-40), soluble urokinase plasminogen activator receptor (suPAR), growth- associated protein-43 (GAP-43), neurofilament light chain (NfL), and drebrin were measured. Neurocognitive tests were conducted for all participants.