F. Simandl 'New Method for The Double Bass' Metodu'nun hedef ve hedef davranışlar yönünden incelenmesi
F. Simandl 'New Method for The Double Bass' Method in terms of target and target behaviors
  1. Tez No: 862189
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN KARAYAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma kapsamında; Türkiye'de kontrbas eğitimi veren kurumlarda sıklıkla kullanılan, Simandl Metodu ile ilgili olarak devinişsel ve bilişsel hedef ve hedef davranışlar ortaya konulmaktadır. Araştırma çerçevesinde Uçan (1997) tarafından geliştirilen“Çalgı Metotlarını Çağdaş Öğretim Programı Modeline Dayalı Metot Çözümleme ve/veya Etüt Çözümleme Yöntemiyle İnceleme”yaklaşımı kapsamında yapılan incelemeler, gruplandırılarak sunulmuştur. Araştırmanın amacı; F. Simandl“New Method for The Double Bass”Metodunda bilişsel ve devinişsel olarak ulaşılması beklenen hedef ve hedef davranışların belirlenmesidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda“New Method for The Double Bass”Metodu hedef ve hedef davranışlar,“bilişsel”ve“devinişsel”olarak incelenmiştir. Betimsel bir yöntem kullanılarak araştırmada,“New Method for The Double Bass”metoduna ilişkin 31 etüt incelenmiş ve etütler için uzman görüşlerine başvurulmuştur Araştırmada, Veysel Sönmez'in taksonomisine göre analiz yapılmış ve değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde, doküman / metin analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma doğrultusunda; bilişsel olarak 44 hedef ve 51 hedef davranış ile devinişsel olarak 64 hedef ve 134 hedef davranış belirlenmiştir. İncelenen etütlerden elde edilen bulgular kapsamında; hedeflerin, bilişsel alanda“bilgi”basamağında ve devinişsel alanda“uyarılma, kılavuz denetimi yapma ve beceri haline getirme”basamağında olduğu belirlenmektedir. Araştırmadan bulgulardan elde edilen sonuçlara göre; hedef ve hedef davranışların hem bilişsel hem de devinişsel olarak yeterli olduğu ve“New Method for The Double Bass”Metodu'nun kontrbas eğitiminde kullanılabilirliğinin bulunduğu belirlemesi yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the research; psychomotor and cognitive objectives and behaviors are revealed regarding The Simandl Method, which is frequently used in institutions providing double bass training in Turkiye. Within the framework of the research, Uçan'ın (1997) the examinations made within the scope of the“Examining Instrument Methods with the Method Analysis and/or Etude Analysis Method Based on the Contemporary Curriculum Model”approach developed were grouped and presented. Purpose of the research; in the F. Simandl“New Method for The Double Bass”Method, it is the determination of the objectives and behaviors that are expected to be achieved cognitively and psychomotorically. In line with the purpose of the research, objectives and behaviors of the“New Method for The Double Bass”Method were examined as“cognitive”and“psychomotor”. In this research, parts related to the“New Method for The Double Bass”Method were examined and expert opinions were consulted for the studies. In the research, analysis was made and evaluated according to Veysel Sönmez's taxonomy. In the analysis of the data obtained from the research, the document / text analysis method was used. In line with the research; 44 cognitive objectives and 51 cognitive behaviors were determined cognitively, and 64 psychomotor objectives and 134 psychomotor behaviors were determined psychomotor. Within the scope of the findings obtained from the studies examined; it is determined that the cognitive objectives are at the“knowledge”level in the cognitive behaviors and at the“stimulation, guidance control and skill”level in the psychomotor behaviors. Based on the findings obtained from the research; it can be determined that the target and target behaviors are sufficient both cognitively and psychomotorically and that the“New Method for The Double Bass”Method can be used in double bass training.