Cinsel istismar mağduru çocuklarda duygu düzenleme becerileri ile olayın etki düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between emotion regulation skills and the impact level of the event in children victims of sexual abuse
- Tez No: 862299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA NAZ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, çocukluk çağı travmaları arasında sıklıkla karşılaşılan çocuk cinsel istismarı ve cinsel istismarın çocuk üzerindeki etkisi düzeyinin, duygu düzenleme becerisi ile olan ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yöntemi için ilişkisel tarama modeli seçilmiştir. Çalışmanın örneklemini, İstanbul'da seçilen bir ilçedeki Çocuk İzlem Merkezi'ne savcılık tarafından sevk edilen 12-18 yaş arası çocuklar oluşturmaktadır. Katılımcılara Sosyo-demografik Bilgi Formu, Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği ve Revize Edilmiş Çocuk Olayın Etkisi Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi, SPSS yazılımı ile gerçekleşmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde, ergenler için duygu düzenleme ölçeği alt boyutu olan içsel işlevsel olmayan ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme kaynaklarının kullanımı, olayın etkisi düzeyini ve alt boyutlarının düzeyini arttırmaktadır. İçsel işlevsel olan ve dışsal işlevsel olan duygu düzenleme kullanımının ise olayın etkisi düzeyinin ve alt boyutlarının düzeyini azaltmaktadır. Sonuç olarak, travma niteliğinde olan cinsel istismarın bireydeki etkisinin şiddeti, duygu düzenleme becerisine ve başvurduğu kaynaklara göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the level of child sexual abuse, which is frequently encountered among childhood traumas, and the impact of sexual abuse on children, and emotion regulation skills. Relational survey model was selected for the method of the study. The sample of the study consisted of children between the ages of 12-18 who were referred to the Child Monitoring Center in a selected district in Istanbul by the prosecutor's office. Socio-demographic Information Form, Emotion Regulation Scale for Adolescents and Revised Child Event Impact Scale were applied to the participants. The data obtained in the study were analyzed with SPSS software. When the findings obtained as a result of the study are examined, the use of internal dysfunctional and external dysfunctional emotion regulation resources, which are sub-dimensions of the emotion regulation scale for adolescents, increases the level of the impact of the event and its sub-dimensions. The use of intrinsically functional and extrinsically functional emotion regulation decreases the level of the impact of the event and its sub-dimensions. As a result, the severity of the impact of traumatizing sexual abuse on the individual varies according to the emotion regulation skills and the resources used.