Endüstriyel projelerde fizibilite etütleri hazırlanması,ayakkabı üretim fabrikası örneği
Preparation of feasibility studies in industrial projects:a case study of a footwear manufacturing factory
  1. Tez No: 979203
  2. Yazar: BÜLENT AYTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yatırım projeleri, işletmelerin stratejik büyüme hedeflerine ulaşmasında ve ekonomik kalkınmanın desteklenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Bu tür projelerin başarıyla uygulanabilmesi, teknik, finansal, hukuki ve çevresel birçok değişkenin sistematik bir yaklaşımla analiz edilmesini gerektirir. Bu doğrultuda fizibilite etütleri, yatırım kararlarının bilimsel temellere dayandırılması açısından kritik bir işlev üstlenmektedir. Bu tez çalışmasında, fizibilite etütlerinin disiplinler arası bir bütünlük içinde gerçekleştirilmesinin önemi ortaya konulmuştur. Bu kapsamda, yatırım projelerinin değerlendirilmesinde kullanılan yöntemler teorik bir çerçevede ele alınmış; ardından üretim tesisine yönelik uygulamalı bir ön fizibilite çalışması gerçekleştirilmiştir. Giriş bölümünde, yatırım kavramı, yatırımın amaçları, türleri ve yatırım kararlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. İkinci bölümde, yatırım projelerinin hazırlanma süreci; fikir aşamasından başlayarak yatırım öncesi, yatırım dönemi ve işletme dönemi çalışmalarını kapsayacak şekilde detaylandırılmış ve bu süreçte kullanılan temel veriler kavramsal olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde fizibilite süreci; teknik, mali, hukuki ve yönetsel boyutlarıyla değerlendirilmiş, bu analizlerin yalnızca başlangıç aşamasına değil, aynı zamanda projenin tüm yaşam döngüsüne rehberlik eden stratejik bir araç niteliği taşıdığı ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde, yatırım projelerinin yüksek enflasyon ortamında karşılaştığı finansal ve operasyonel riskler değerlendirilmiş; özellikle sermaye maliyetlerindeki artış, gelirlerin reel değerindeki azalma ve geri dönüş süresindeki sapmalar gibi göstergelere etkisi teorik olarak ele alınmıştır. Son bölümde ise, Mısır Arap Cumhuriyeti'nde kurulması planlanan bir ayakkabı üretim tesisine ilişkin ön fizibilite çalışması sunulmuştur. Bu kapsamda, beş yıllık talep tahminleri yapılmış, uygun sanayi bölgesi çok kriterli karar verme yöntemleriyle belirlenmiş ve teorik bilgiler uygulamaya aktarılmıştır. Makine parkurunun belirlenmesi, kapasite planlaması, işçilik ve hammadde maliyetleri dikkate alınarak proforma mali tablolar hazırlanmış; bu tablolar üzerinden yatırımın kârlılığı ve finansal sürdürülebilirliği değerlendirilmiştir. Son olarak, SWOT analiziyle projenin güçlü ve zayıf yönleri analiz edilerek çalışma çok boyutlu ve bütüncül bir yaklaşımla sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investment projects play a pivotal role in enabling enterprises to achieve their strategic growth objectives and in fostering economic development. The successful execution of such projects requires the systematic analysis of a wide range of technical, financial, legal, and environmental variables. Within this framework, feasibility studies serve as a critical instrument for ensuring that in-vestment decisions are grounded in scientifically sound principles. This thesis underscores the significance of conducting feasibility studies within an interdisciplinary and integrated framework. To this end, the study first examines, from a theoretical perspective, the methodologies employed in the evaluation of investment projects. Subsequently, an applied preliminary feasibility study is conducted for a production facility, thereby bridging theory and practice. The introductory chapter explores the concept of investment, its objectives, classifications, and the factors influencing investment decisions. The second chapter elaborates on the preparation process of investment projects, encompassing the stages from the initial idea generation through pre-investment, investment, and operational phases, and presents the fundamental data requirements in conceptual terms. The third chapter assesses the feasibility process from technical, financial, legal, and managerial perspectives, demonstrating that these analyses not only guide the inception stage but also serve as a strategic tool throughout the entire life cycle of a project. The fourth chapter addresses the financial and operational risks encountered by investment projects in a high-inflation environment. The discussion focuses on the theoretical implications of rising capital costs, the decline in the real value of revenues, and deviations in the projected payback period. The final chapter presents a preliminary feasibility study for a footwear manufacturing facility planned to be established in the Arab Republic of Egypt. In this context, five-year demand forecasts are developed, and the optimal industrial zone is selected using multi-criteria decision-making methods. Theoretical insights are operationalized through the selection of machinery, capacity planning, and the estimation of labor and raw material costs. Pro forma financial statements are prepared to evaluate the project's profitability and financial sustainability. Finally, a SWOT analysis is conducted to identify the project's strengths and weaknesses, thereby concluding the study with a multidimensional and holistic perspective.