Myastenia gravis hastalarında yorgunluğun incelenmesi
Fatigue assessment on myastenia gravis patientsrahmi tümay ala1
- Tez No: 778847
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ŞÜKRÜ ŞENGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş Yorgunluk, Myastenia Gravis hastalarında sık saptanan ve çok boyutlu bir problemdir. Bu çalışma ile katılımcılarda saptanan yorgunluğun hastalık ve kişiye özel değişkenlerle ilişkisi, yorgunluğun nedeni ve hastalık yükü üzerine değerlendirilme yapmak amaçlanmaktadır. Metot 53 MG hastası (farmakolojik remisyon ya da minimal bulgusu olan) çalışmaya dahil olmuştur. MG hastaları pozitif antikor testi, repetetif incelemelerde dekrement yanıt ya da tek lif EMG'de uzamış jitter yanıtı ile tanı almıştır. Sonrasında hastalar myastenik kötüleşme öyküsüne göre iki gruba ayrılmıştır.Yorgunluk CIS-F, MG-QoL, QMG-Skoru, dinamometri ile el sıkma gücü ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar Ortalama CIS skoru 72 saptandı. Cut-off değer 40 olarak alındığında hastaların %80'i“yorgun”olarak değerlendirilmiştir. Kötüleşme olan grup daha yüksek CIS-Total, CIS-Fiziksel aktivite, CIS-subjektif algı yorgunluk skorları ile bulber ve ekstremite güçsüzlük skorları ve kaliteli yaşam ölçeği skorlarına sahiptir. Ayrıca yorgunluk QMG-bulber, ekstremite, el skma güç kaybı ve yaşam kalitesi skorları ile güçlü pozitif korelasyon göstermiştir. Yorgunluk yaş, hastalık süresi, erken veya geç başlangıç, alkol, sigara kullanımı ile korelasyon göstermemiştir. Sonuç Yorgunluk MG hastaları için sık bir problemdir. Sorun sadece fiziksel yorulabilirlik değil aynı zamanda bu hastalar hem düşük yaşam kalitesine sahip hem de hastaların yorgunluk algısında sorun mevcuttur. Yorgunluk periferal orijinlidir. Myastenik Kriz grubundaki daha düşük skorlar bu nedenle nöromuskuler kavşaktaki hastalık yükü ile açıklanabilir. Myastenik krizi önlemek, bulber ve jeneralize semptomu olan bireylerde daha agresif tedavi, fiziksel aktivite artışı yorgunluğun engellenmesi açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction Fatigue is a multidimensional and common problem for myastenia gravis(MG) patients. This study aims assesment the fatigue relationship with disease and patient spesific variables, disaese burden and origin of fatigue. Methods 53 MG patients (who is on pharmacologic remission or had minimal manifestations) enrolled this study. MG patients diagnosed with positive antibody test, decrement response on repetetive test or increased jitter on single fiber EMG.Participitans divided two groups: the patients with at least one myastenic exacerbation and the patients not Patients assesed with CIS(Checklist of individual strength), MG-QoL, QMGscore, hand-grip strength with dynamometer. Results Mean CIS-Total score was 72. %80 of patients fatigued with the cut-off value 40 on CIS test. The exacerbation group had higher scores on CIS-Total, CIS-physical activity, CIS-subjective perception on fatigue with the higher bulbar and extremity weakness scores and quality of life scores. Fatigue scores also showed strong positive correlation with QMG-bulbar and extremity, hand grip weakness, quality of life results and receiving ivig or plasma exchange multiple times. Fatigue was not correlated with age, disease duration, early or late onset cigaratte or alcohol consumption. Conclusion Fatigue is common symptom for MG patients. Problem is not only physical fatigability, these patients also got problem on perception and lower quality of life.Fatigue has peripheral origin.Lower scores on exacerbation group can be explained with the disease burden on neuromuscular junction. So preventing myastenic crisis, aggresive treatment on bulbar and generalized symptoms, increased physical activity is solution options for fatigue.