Covıd-19 öncesi, kapanma dönemi ve post-COVİD dönemin çocukluk çağı obezitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pre-COVİD-19, closure period and post-COVİD period on childhood obesity
  1. Tez No: 862372
  2. Yazar: IRMAK TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE GÜLİZAR YILDIRIM DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş-Amaç: Tarih boyunca görülmüş tüm bulaşıcı hastalıklar bireylerin yaşam stili davranışlarının değişmesinde etkili oldu. Covid-19'un da çocukların davranışlarını etkiyerek çocukluk çağındaki obezitenin artmasında önemli bir etkiye sahip olduğu öngörüldü. Bu çalışma, covid-19 öncesi, covid-19 kapanma dönemi ve post-covid-19 dönemin çocukluk çağı obezitesi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yürütüldü. Gereç-Yöntem: Bu çalışma, vaka kontrol türünde bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Çocuk Endokrinoloji Polikliniğe başvuru yapan ve herhangi bir ilaç tedavisi başlanmayan normal kilolu (n=126), fazla kilolu ve obez (n=130) toplam 256 çocuk oluşturdu. Veriler tanımlayıcı özellik, antropometrik ve klinik veriler, literatür taraması ile elde edilen çocukların ve ebeylerin davranışları ile ilgili sorular ve“Yaşam Stili Davranışları Kontrol Listesi”ölçek formu ile toplandı. Bulgular: Bulgular: Çocukların yaş ortalaması 10.72 ±2.66 (dağılım, 6-15 yıl) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: All infectious diseases throughout history have been effective in changing the lifestyle behaviors of individuals. It was predicted that Covid-19 would have a significant impact on the increase in childhood obesity by affecting the behavior of children. This study was conducted to examine the effects of the pre-covid-19, covid-19 closure period and post-covid-19 period on childhood obesity. Materials and Methods: This study is a case-control type research. The sample of the study consisted of 256 normal, overweight and obese children and their parents who applied to the Pediatric Endocrinology Polyclinic at Izmir Tepecik Training and Research Hospital. Data were collected with descriptive characteristics, anthropometric and clinical data, questions about the behaviors of children and parents obtained through literature review, and the“Lifestyle Behaviors Checklist”(child and parent form) scale form. Results: The average age of the children was 10.72 ±2.66 (range, 6-15 years).