Kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunların tespiti ve bu sorunların kadın girişimciler üzerindeki etkilerinin incelenmesine yönelik bir uygulama: İstanbul ili örneği
An application for determining the problems faced by women entrepreneurs and analysing the effects of these problems on women entrepreneurs: The case of Istanbul province
- Tez No: 862387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL GÜRÜN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İş gücünün önemli bir bölümünü oluşturan kadınların, iş gücüne katılımı olmadan ekonomik gelişmenin ilerleyişinden söz edilemeyecektir. Kadınların çalışma hayatına katılımı ve daha aktif biçimde girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaları, ekonomik açıdan önemli olup, kadının statüsünü de geliştiren bir durumdur. Kadınların girişimcilik alanında faaliyet göstermesiyle birlikte kadın girişimci sayısı artmıştır. Bu artış ile kadın girişimciliğinde kadınların karşılaştıkları sorunlar da araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; farklı demografik özelliklere sahip girişimci kadınların karşılaştıkları sorunları, iş süreçlerini, işlerini kurmadan önce karşılaştıkları sorunları, işlerini kurduktan sonra karşılaştıkları sorunları ve kurumlardan sağlanan destek aşamasında karşılaşılan sorunları belirlemektir. Kurumlardan sağlanan destek aşamasında, kadınların bu desteklerin hangi aşamasında sorun yaşadığının tespiti literatüre katkı sağlayacaktır. İstanbul ilinde kadın girişimciliği faaliyetinde bulunan kadın profilleri ve girişimcilikte karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileri sunulacaktır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel araştırma kapsamında, İstanbul ilindeki 200 kadın girişimciye anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Without the participation of women, who constitute a significant portion of the labour force, in the labour force, there can be no progress in economic development. Women's participation in working life and more active entrepreneurial activities are economically important and improve the status of women. The number of women entrepreneurs has increased with the activities of women in the field of entrepreneurship. With this increase, the problems faced by women in women's entrepreneurship have also become the subject of research. The aim of this study is to determine the problems faced by women entrepreneurs with different demographic characteristics, their business processes, the problems they faced before establishing their business, the problems they faced after establishing their business and the problems encountered during the support phase provided by the institutions. Determining at which stage of the support provided by the institutions women experience problems will contribute to the literature. Profiles of women engaged in women's entrepreneurship activities in the province of Istanbul and the problems they face in entrepreneurship and suggestions for solutions to these problems will be presented. Within the scope of the research, quantitative research method was used. Within the scope of quantitative research, a questionnaire was applied to 200 women entrepreneurs in Istanbul.