The role of political leadership and its effects on political stability in afghanistan between 2001 and 2021
2001-2021 yılları arasında afganı̇stan'da sı̇yası̇ lı̇derlı̇ğı̇n rolü ve sı̇yası̇ ı̇stı̇krar üzerı̇ndekı̇ etkı̇lerı̇
- Tez No: 862426
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN ÖRMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, 2001-2021 yılları arasında Afganista'da siyasi liderliğin rolünü ve siyasi istikrar üzerindeki etkilerini betimleyici-analitik bir yönteme dayanarak araştırmış ve ele almıştır. Afganistan, 2001 yılında Taliban rejiminin çöküşünden bu yana istikrarlı ve temsili bir yönetim biçimi kurmak için mücadele etmektedir. 2001 yılında Taliban'ın düşüşünü takip eden dönem, insani kriz, ekonomik mücadeleler, güvensizlik ve Taliban'ın yeniden dirilişi gibi karmaşık zorluklara sahne olmuştur. Siyasi liderlik, Afganistan'ın merkezi devlet yapısını yeniden inşa etmeye çalışan uluslararası müdahalelerle birlikte bu zorlukların üstesinden gelmede önemli bir rol oynamıştır. Kapsayıcılığa yönelik çabalara rağmen, Taliban'ın belirli figürlerinin kilit pozisyonlardan dışlanması hoşnutsuzluğa katkıda bulunarak Taliban isyanının yeniden örgütlenmesine ve yeniden dirilmesine yol açmıştır. Çalışma, tüm gruplarla tam olarak bütünleşememe ve uzlaşamamanın, devam eden çatışma ve istikrarsızlığı etkileyen sonuçlarının altını çiziyor. Kapsayıcı yönetişim girişimlerinin ve merkezi gücün sonuçlarının derinlemesine analizinden yola çıkan çalışma, çeşitli yönetişim modellerini eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirmekte, istikrar ve kapsayıcılık için merkeziyetçi ve adem-i merkeziyetçi yönetişim tartışmalarına vurgu yapmaktadır. Afganistan'ın liderleri ve halkı arasında sürdürülebilir siyasi barışın tesis edilmesi için istikrar, temsil ve kapsayıcı yönetişim arasında bir denge kurulmasına duyulan acil ihtiyacın altını çizmektedir. Bu çalışma, liderlik kararları, küresel müdahaleler, yönetişim yapıları arasındaki etkileşimi ve bunların Afganistan'ın süregelen istikrar arayışı üzerindeki derin etkilerini aydınlatmaktadır. Ülkenin gelecekteki yolunu şekillendirmek için çok önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explored and addressed the role of political leadership and its effects on political stability in Afghanistan between 2001 and 2021, based on a descriptive-analytical method. Afghanistan has been struggling to establish a stable and representative form of governance since the collapse of the Taliban regime in 2001, and the period following the fall of the Taliban in 2001 witnessed complex challenges, including humanitarian crisis, economic struggles, insecurity, and the resurgence of the Taliban. Political leadership played an important role in navigating these challenges, with international interventions seeking to rebuild Afghanistan's central state structure. Despite efforts towards inclusivity, the exclusion of specific Taliban figures from key positions contributed to discontent, leading to the reorganization and resurgence of the Taliban insurgency. The study underscores the consequences of failing to fully integrate and reconcile with all factions, impacting ongoing conflict and instability. Drawing from an in-depth analysis of inclusive governance attempts and the results of centralized power, the study critically evaluates various governance models, emphasizing the debates surrounding centralized versus decentralized governance for stability and inclusivity. It underscores the urgent need for a balance between stability, representation, and inclusive governance to forge sustainable political peace between Afghanistan's leaders and people. This study illuminates the interplay between leadership decisions, global interventions, governance structures, and their profound implications on Afghanistan's ongoing pursuit of stability. It offers insights crucial for shaping the nation's future path.