Satış promosyonu ve basın sektöründeki etkinliğinin ekonomik yönden analizi
An economical analysis of sales promotions and effectivenes on press sector
- Tez No: 86243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çağımızda, pazarlama faaliyetlerinin önem kazanmasında, değişen tüketim kalıplarının etkisi çok büyük olmuştur. Sürekli olarak değişen, gelişen ve farklılaşan tüketici ihtiyaç ve tercihleri, işletmeleri, pazarlama programlarını tüketicilere daha cazip bir hale getirmeye zorlamıştır. Ürün çok kaliteli, fiyatiama uygun, dağılım kanalları ürünü hedeflere ulaştırmada etkili olsun; tüketicilere yeterli bilgi verilemiyorsa bu bileşenler yetersiz kalacaktır. Bunun için yapılan her türlü çabalar satış promosyon faaliyetlerini meydana getirmiştir. Amerika' da gelişip, dünyaya yayılan ve ülkemizde de sıklıkla kullanılan ve gün geçtikçe de kullanımı büyük oranlara ulaşan satış promosyonu, tutundurma bileşenlerinin bir alt elemanını oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, pazarlama bileşenleri tanımlanarak, satış promosyonunun bu bileşenler içindeki yeri ve önemi ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, tutundurma bileşenleri tanıtılmış ve satış promosyonu ile arasındaki ilişkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, satış promosyon araçları tanıtılmış, bu araçların avantaj ve dezavantajları sıralanmış, satış promosyonun stratejileri, amaçlan, bu faaliyetlerin teknikleri, gazetelerdeki satış promosyon çalışmaları ve satış promosyonunun satışlar üzerindeki etkileri ile ilgili bilgiler yer almıştır. Dördüncü bölümde, satış promosyonu uygulayan ulusal bir gazetenin verileri ile birlikte satış promosyonunun net satışlar üzerindeki pozitif etkisi, gün etkisi ile birlikte ortaya konmuş ve regresyon denklemi RATS programı yardımıyla çalıştırılmıştır. Tahmin edilen katsayıların işaretleri büyük ölçüde beklenilen sonuçla uyumlu ve anlamlı çıkmıştır. Beşinci bölüm olan sonuç ve değerlendirme bölümünde ise, bu uygulamadan elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. vn
Özet (Çeviri)
In this century, the effect of the forms of changing consumption have been great influence on marketing that's having a great effect. Customers whose necessities and preferences have been changing and varying continously forced firms to make their products more charming. Although their products are qualified, good price and distributed well, if customers didn't have enough information, those above are not enough. The whole efforts for these occured sales promotion activities. Sales promotion, that was developed in America and spread out the whole world, and also commonly used in our country and spreading day by day, occured the lower element of promotional mixs. In the first chapter of the work, marketing mixs were ihtroduced in these mixs are presented. In the second chapter, promotional mixs were ihtroduced and brought up for the relation with sales promotion. İn the third chapter, sales promotion tools were ihtroduced, advantages and disadvantages of the tools were listed, the strategy, purposes and the tecnique of these efforts on sales promotion and also work of sales promotion on newspaper and its effect on selling took place. In the fourth chapter, the potisive effect on selling was presented the dotum and day difference effect of a national newspaper that has sales promotion, and regression equation is worked up thanks to RATS programme. The coefficient signs were hormonious and meaningful as expected. In the fifth chapter, which is conclusion and summary chapter, the results found out were interpreted. VIII