Kurumsal politik belirleyiciler çerçevesinde uluslararası veri transferi güvenliğinin doğrudan yabancı yatırımlara etkisine yönelik ampirik bir değerlendirme
An empirical examination on the effect of international data transfer security on foreign direct investments in the context of institutional political determinants
  1. Tez No: 867889
  2. Yazar: NADİRE ÇORUHLU KAMALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN VAROL İYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı; kurumsal-politik belirleyicileri arasında sayılabilecek ve son dönemlerde önemi anlaşılır hale gelen veri transferi ve güvenliğine ilişkin yasal bir düzenlemeye sahip olmanın ve ayrıca veri güvenliği konusunda AB tarafından güvenli ülke statüsünde sayılmanın belirlenen 65 ülke için doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerinde ne derece etkili olduğunu analiz etmektir. Panel veri analiz yönteminin kullanıldığı çalışmada 2010-2020 dönemine ait yıllık verilerden yararlanılmıştır. Bu çalışmanın literatürdeki mevcut çalışmalardan farkın, henüz bu gösterge ile DYY arasındaki ilişkinin ampirik olarak analizinin yapılmamış olmasıdır. Bu çalışmada; DYY üzerinde etkisi olduğu farklı çalışmalara konu olan kişi başı milli gelir, dış ticaret hacmi, döviz kuru, enflasyon oranı gibi ekonomik parametrelerin yanı sıra kurumsal-politik faktörleri oluşturan parametrelerden nüfus artış oranı, hukukun üstünlüğü, hükümet politikalarının etkinliği ile uluslararası veri transferinin güvenliğine ilişkin yasaların varlığı ve ayrıca AB nezdinde veri güvenliğini sağlamada güvenli ülke statüsünde olma şeklindeki dokuz bileşenden yararlanılmıştır. Uluslararası veri transferinin güvenliğine ilişkin yasaların varlığı ile AB nezdinde veri güvenliğini sağlamada güvenli ülke statüsünde olma şeklindeki göstergeler ayrı ayrı modellenerek adı geçen göstergeler ile DYY arasında bir ilişki olup olmadığı, varsa etkisinin nispi olarak büyüklüğü araştırılmıştır. Dört bölüm olarak hazırlanan çalışmanın ilk bölümünde, DYY kavramına, türlerine ve DYY'leri açıklayan teorilere; ikinci bölümünde küresel DYY'lerin Dünya ve Türkiye özelindeki hareketlerine ve DYY girişleri üzerinde etkili olan ve literatürde en fazla çalışılan ekonomik ve kurumsal belirleyicilere; çalışmanın üçüncü bölümünde verinin tanımına, uluslararası veri transferine ve veri transferi güvenliğine yönelik yasal düzenlemelerin önemine; çalışmanın son bölümünde ise kurumsal göstergelere ilişkin yapılan ampirik çalışma literatürüne ve veri transferi hususunda bireysel mevzuata sahip olma ile AB güvenli ülke statüsünde olmanın DYY üzerinde ne yönde bir etkiye sahip olduğunu belirlemeye yönelik analiz sonuçlarına yer verilerek çalışma tamamlanmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılarak bu alandaki literatür boşluğuna ve konunun ilgililerine başvurabilecekleri bir çalışma olarak katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze what extent having a legal regulation on data transfer and its security and also being considered as an adequate country by the EU in terms of data security, which can be counted among the institutional-political determinants and whose importance has become understandable recently, affect foreign direct investments for the determined 65 countries. In this study the panel data analysis method was used for the annual data of 2010-2020 period. The difference of this study from existing studies in the literature is that the relationship between these two indicators and FDI has not been empirically analyzed yet. In this study; in addition to economic parameters such as national income per capita, foreign trade volume, exchange rate, inflation rate; institutional-political factors such as population growth rate, rule of law, effectiveness of government policies, existence of laws regarding the security of international data transfer and adequate country status in ensuring data security in the EU, nine different variables were used. Indicators such as“the existence of laws regarding the security of international data transfer”and“being an adequate country in satisfying data security in the EU”were modeled separately to investigate whether there is a relationship between the mentioned indicators and FDI and, if so, the relative magnitude of the relationship. In the first part of the study, prepared in four parts, the concept of FDI, its types and the theories explaining FDI; in the second part, the movements of global FDI in the world and Turkey and the economic and institutional determinants, most effective on FDI inflows and most studied in the literature; in the third part of the study, the definition of data, international data transfer and the importance of legal regulations regarding data transfer security; the last and fourth part of this study was completed by including the empirical studies literature on institutional indicators and by giving the results of the analysis to determine the effect of“having individual legislation on data transfer”and“having EU adequate country status in in satisfying data security ”on FDI. In the conclusion section, a general evaluation of this study was made and by this study an attempt was made to contribute to the literature gap in this field and as a source that can be referred to those interested in the subject.