Unutulma hakkı
Right to be forgotten
- Tez No: 862460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜKERREM ONUR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnternetin hayatımıza hızlı bir şekilde girmesi ve her türlü bilginin hızlı bir biçimde kullanıcılara ulaşabilir olması ile bir takım temel hak ve özgürlüklerin yeniden araştırma konusu yapılmasını gerekli kılmıştır. İnternetin gelişimi ile birlikte özel hayatın gizliliği ve korunması hakkı, kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkı, ifade ve haberleşme hürriyeti, basın hürriyeti gibi birçok hakkın sınırı tekrar gözden geçirilmiştir. Bu sınırlar göz önünde bulundurulurken kişisel veri kavramı ortaya atılmış ve kişisel verilerin korunması hakkı, unutulma hakkı gibi haklar gündeme gelmiştir. Unutulma hakkı, kişinin dijital ortamda yer alan fotoğrafı, geçmiş yaşantısı gibi kişisel verilerinin kişinin kendi isteği üzerine bir daha geri getirilmeyecek şekilde ortadan kaldırılması ve kişinin dijital dünyada kendi aleyhine olan durumların unutulmasını isteme hakkıdır. Söz konusu hakka, ilk olarak Google v. Spain kararında yer verilmiştir. Daha sonra ise çeşitli uluslararası belgelerde unutulma hakkına değinilmiştir. Google'ın unutulma hakkına yönelik talepleri dikkate almaya başlaması ve karşıt görüşlerden de olsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında unutulma hakkına dair terimlere yer verilmesi bu anlamda önemli bir gelişmedir.
Özet (Çeviri)
The rapid entry of the internet into our lives and the quick accessibility of all kinds of information to users have required reconsidering fundamental rights and freedoms. With the development of the internet, the boundaries of many rights such as the right to privacy and protection of private life, the right to protect and develop one's material and spiritual existence, freedom of expression and communication, and freedom of the press have been redrawn. Taking these boundaries into consideration, the concept of personal data has been introduced, which led to discussions about the right to protect personal data and the right to be forgotten. The right to be forgotten is the right of a person to have their data in the digital environment, such as photographs or past experiences, permanently removed upon their own request and the right to want to be forgotten in the digital world. This right was first mentioned in the Google v. Spain case. Later on, various international documents also addressed the right to be forgotten. Google's decision to start taking into account requests related to the right to be forgotten and the inclusion of the term representing this right in the decisions of the European Court of Human Rights, even though they are opposing views, are important developments in this regard.